Ambérieu-en-Bugey

komunë në departamentin Ain, Francë


Ambérieu-en-Bugey është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Ambérieu-en-Bugey ka një popullsi prej 14233 banorë dhe sipërfaqe 24.6 km², me një dendësi prej 579 banor/km².

Ambérieu-en-Bugey
Komunë
noform
Pamje nga Ambérieu-en-Bugey
Stema_figura
Vendndodhja
Ambérieu-en-Bugey is located in Franca
Ambérieu-en-Bugey
Ambérieu-en-Bugey
45°57′29″V 5°21′28″L / 45.958055555556°V 5.3577777777778°L / 45.958055555556; 5.3577777777778Koordinatat: 45°57′29″V 5°21′28″L / 45.958055555556°V 5.3577777777778°L / 45.958055555556; 5.3577777777778
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Qarku Arrondissement Belley
Kryetari Daniel Fabre
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.6 km2
Lartësia 247 m (m.n.d.)
Popullsia 14233 banorë
Dendësia 579 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 01500
INSEE 01004
Faqja Zyrtare http://www.ville-amberieuenbugey.fr

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ambérieu-en-Bugey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale