Arben Ahmetaj (lindur më 28 qershor 1969Gjirokastër) është një ish-politikan shqiptar.[1] Ai ka qenë zëvendës-kryeministër dhe ministër i financave të Shqipërisë.

(2015)

Shkollimi Redakto

1991, Ahmetaj është diplomuar në Universitetin e Tiranës për gjuhë angleze, specializuar në literaturë anglo-amerikane.

Afera e inceneratorëve Redakto

Hetimi Redakto

Më 10 korrik 2023, prokuroria e Spakut ka kërkuar arrestimin e Ahmetajt për korrupsion, pastrim parash dhe fshehje pasurie në lidhje me hetimin mbi skandalin e incineratorëve.[2]

Intervista te Syri TV Redakto

Më 1 shkurt 2024, Ahmetaj ka dhënë një intervistë (257.000 shikime; 15 shkurt 2024) te Çim Peka Live në SYRI TV ku ka akuzuar kryebashkiakun Erion Veliaj dhe kryeministrin Edi Rama për përfshirje më të madhe te procedura e inceneratorëve, ndonëse sipas tij, nuk hetohen mjaftueshëm nga prokuroria e Spakut.[3]

Ai ka thënë që po kërcënohet dhe e ka lënë Shqipërinë pasi nuk iu dha mundësia të hetohet në gjendje të lirë.

Ai ka akuzuar Ramën dhe Veliajn për orkestrimin e një fushate baltosëse kundër tij duke aluduar ndër të tjerash për një investigim 1-orësh "të porositur" dhe të transmetuar tek Inside Story në Top Channel (317.000 shikime; 15 shkurt 2024).[4] Megjithë akuzat e forta ndaj ish-bashkëpartiakëve të tij në pushtet, ato nuk u pasqyruan të nesërmen nga Top Channel, TV Klan, apo Euronews Albania.

Jeta private Redakto

Ahmetaj ka dy vajza.

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2015. Marrë më 29 mars 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kërkesë për arrest për Arben Ahmetajn".
  3. ^ "ÇIM PEKA LIVE/ Rrëfehet Arben Ahmetaj nga ekzili (01.02.2024)".
  4. ^ ""Korrupsioni i Arben Ahmetaj" - Dosjet sekrete dhe aferat miliona euro - Inside Story".