Asunsion (spanjisht Asunción, emri i plot La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa Maria de la Asunción,[1] e përkthyer në shqip "Qyteti më Fisnik dhe Besnik i Zojës Sonë Shën Mëria e Shëlbumit") është kryeqyteti i ParaguajitAmerikën Jugore. Asunsioni është qyteti më i madh në vend me 514,627 banorë (sipas shënimeve të vitit 2013). Qyteti ndodhet në anën e majtë të lumit Paraguaj.

Asunsion/i
Asunción : Asunción
Qytet
Njohur si Nëna e Qyteteve[1]
noform
Kolazh me pamje nga Asunsioni
Stema_figura
Stema e Asunsionit
Flag of Asunción.svg
Flamuri i Asunsionit
Vendndodhja
Asunsion/i is located in Paraguaji
Asunsion/i
Asunsion/i

Koordinatat: 25°18′J 57°38′P / 25.300°J 57.633°P / -25.300; -57.633

Administrimi
Shteti Flamuri Paraguaji
Distrikti Distrikti i Kryeqytetit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117 km2
Popullsia 514.267 banorë
Dendësia 4.395 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 15 gusht 1537
Vendasit Asuncena/Asunceno[2]
Zona Kohore UTC-4
Verore UTC-3
Faqja Zyrtare www.mca.gov.py

KlimaRedakto

Asunsioni ka klimë tropikale savana, karakterizohet me verë të nxehtë dhe dimër të nxehtë.[3] Temperatura mesatare vjetore është 24,3 °C, sasia e të reshurave 1.420 mm.

Asunsioni ka stinë të shkurtër të thatë mes qershorit dhe shtatorit, por muajtë më të ftohta janë qershori dhe korriku. Klima në Asunsion mund të përshkruhet si të nxehtë dhe të lagësht gjatë gjithë vitit.

ArsimiRedakto

ShkollatRedakto

Qyteti ka një numër të madh të shkollave publike dhe private. Shkollat më të njohura publike janë Colegio Nacional de la Capital (e cila është një nga shkollat më të vjetra në qytet), Colegio Nacional Presidente Franco dhe Colegio Nacional Asunción Escalada. Shkollat më të njohura private janë Shkolla Amerikane në Asunsion, Colegio Dante Alighieri, Colegio Cristo Rey, Colegio San José, Shkolla Shën Annes, Colegio del Sol, Colegio Santa Clara, Colegio Goethe dhe Colegio de la Asunción, Colegio Campoalto, Colegio San Francisco, Colegio San Ignacio de Loyola, Colegio Santa Teresa de Jesús, Colegio Inmaculado Corazón de María, Salesianito, Colegio Internacional.

UniversitetetRedakto

Universitetet kryesore në qytet janë Universiteti Katolik i Asunsionit dhe Universidad Nacional de Asunción. Universidad Católica Nuestra Señora de la Asunción u themelua në vitin 1960 dhe ka një regjistrim aktual prej rreth 21,000 studentësh. The Universidad Nacional de Asunción u themelua në vitin 1889 dhe ka një regjistrim më të lartë prej rreth 40,000 studentësh. Ka poashtu universitet private si Uninorte, Universidad Americana dhe Universidad Autónoma de Asunción.

BinjakëzimetRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto

  Commons: Asunción – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Asunción - La Madre de ciudades". Goruma.de. Marrë më 2015-04-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Definitions of Asuncena/Asunceno". Oxford Dictionaries. Marrë më 2015-04-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Peel, M. C.; Finlayson, B. L.; McMahon, T. A. (2007). "Updated world map of the Köppen–Geiger climate classification" (PDF). Hydrol. Earth Syst. Sci. 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Town Twinning Agreements". Municipalidad de Rosario - Buenos Aires 711. Marrë më 2014-10-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Cancillería. Secretaría de Relaciones Exteriores. Asuntos Federales y Electorales. Hermanamientos". Cancilleria.gov.ar. Arkivuar nga origjinali më maj 20, 2007. Marrë më 2012-06-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Pesquisa de Legislação Municipal - No 14471" [Research Municipal Legislation - No 14471]. Prefeitura da Cidade de São Paulo [Municipality of the City of São Paulo] (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-10-18. Marrë më 2013-08-23.
  7. ^ Lei Municipal de São Paulo 14471 de 2007
  8. ^ "International Exchange". List of Affiliation Partners within Prefectures (në anglisht). Council of Local Authorities for International Relations (CLAIR). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 nëntor 2015.
  9. ^ "Intendencia se hermanó con Asunción |Intendencia de Montevideo". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 26 nëntor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)