L'Union ( shqiptimi frëngjisht[lynjɔ̃]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Sent Joan le Nòu) është një komunëdepartamentin Haute-Garonne në Francën jugperëndimore.

Shën Joani i Ndout
Sent Joan le Nòu (Ocitanisht)
L'Union (Frëngjisht)
Këshilli Bashkiak i ri i Shën Joanit të Ndout
Këshilli Bashkiak i ri i Shën Joanit të Ndout
Stema Shën Joani i Ndout
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Marc Péré
Sipërfaqja
1
6.770 km2 (2.614 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
12.339
 • Dendësia1,800/km2 (4,700/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Është një periferi e Tuluzës, e vendosur direkt në verilindje të qytetit.

Historia Redakto

Shën Joani i Ndout u themelua në vitet 1790 pas shkrirjes së komunave Belbèze dhe Cornaudric . Pasi u larguan nga Spanja, trupat e Napoleonit, nën komandën e Field Marshall dhe Marshallit të Perandorisë Soult, luftuan atje kundër trupave nën komandën e Dukës së Wellingtonit . Për emrin Saint-Jean-de-l'Union flitet ende, duke kujtuar kohën kur komunat e Saint-Jean dhe L'Union u bashkuan. Megjithatë emri zyrtar i komunës në gjuhën frënge është L'Union (Bashkimi).

Popullsia Redakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19684.601—    
19757.817+69.9%
198210.461+33.8%
199011.751+12.3%
199912.141+3.3%
200712.392+2.1%
201211.702−5.6%
201711.715+0.1%

Arsimi Redakto

L'Union ka tre çerdhe dhe shkolla fillore (Belbèze-lès-Toulouse, Borde d'Olivier dhe Montizalguier), dhe një shkollë të mesme ( kolegji Georges Chaumeton, i është vënë emri për nder të ish-kryetarit të bashkisë).

Pamjet Redakto

Shën Joani i Ndout ka një pemë ulliri që feston mijëvjeçarin e ri, në bashkinë e qytetit. Salla e Madhe e Bashkimit mirëpret rregullisht artistë. Kisha e saj përmban arkitekturë të shekullit të XIX-të.

Pamjet Redakto

Transporti Redakto

Rruga D888 (Rruga d'Albi) kalon nëpër qytet në një drejtim jug-perëndim drejt Tuluzës dhe në veri-lindje drejt Albit, afërsisht 75 kilometra larg. Autostrada A68 (Tuluzë-Albi) dhe Périphérique anashkalojnë jugun e Shën Joanit të Ndout, të shërbyer nga kryqëzimet 1 dhe 14 respektivisht.

Në drejtimin orar, Bashkimi kufizohet nga Tuluza, Launaguet, Saint-Geniès-Bellevue, Saint-Jean, Montrabé dhe Balma .

Referencat Redakto