Beauty and the Beast (shqip: E bukura dhe bisha ose Bukuroshja dhe bisha) është një film i animuar amerikan, zhanri romancë muzikal fantazi, me regji të Gary Trousdale dhe Kirk Wise, skenar të Linda Woolverton, në role kryesore Paige O'Hara dhe Robby Benson.[1] Filmi u bazua në përrallën franceze me të njëjtin titull nga Jeanne-Marie Leprince de Beaumont.

Beauty and the Beast
Beauty And The Beast - Official Logo.jpg
Regjia ngaGary Trousdale
Kirk Wise
Shkruar ngaLinda Woolverton
ProdhuesiDon Hahn
LuajnëPaige O'Hara
Robby Benson
Richard White
Jerry Orbach
David Ogden Stiers
Angela Lansbury
Rex Everhart
Jesse Corti
Kinematografianuk dihet
MontazhiJohn Carnochan
MuzikaAlan Menken
Production
companies
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures
Data e publikimit
22 nëntor 1991
Kohëzgjatja
84 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht

SinopsRedakto

Filmi fokusohet në marrëdhënien midis Bishës (Robby Benson), një princ i transformuar në përbindësh për shkak të arrogancës së tij, dhe Belës (Paige O'Hara), një vajzë e re e cila burgoset në kështjellën e tij. Në mënyrë që të kthehet sërish në njeri, Bisha duhet ta fitojë dashurinë e Belës para se petali i fundit i trëndafilit magjik të bjerë, përndryshe ai do të mbetet një përbindësh përgjithmonë.

ZëratRedakto

Në shqip, Bela u dublua nga Alma Koleci, ndërsa Bisha nga Gëzim Rudi.

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ http://www.tcm.com/tcmdb/title/68299/Beauty-And-The-Beast/full-credits.html
  2. ^ http://www.afi.com/10top10/moviedetail.aspx?id=1&
  3. ^ http://ew.com/article/1991/12/13/robby-benson-roars-his-roots/
  4. ^ https://www.empireonline.com/movies/features/50-greatest-animated-characters/?film=39/
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2014. Marrë më 29 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ https://www.nbcbayarea.com/blogs/popcornbiz/Angela-Lansbury-Proud-To-Be-Mrs-Potts-from-Beauty-and-the-Beast-Forever-104510974.html
  7. ^ https://www.rottentomatoes.com/celebrity/bradley_michael_pierce/

Lidhje të jashtmeRedakto