Bresha (italisht: [ˈbreʃa]; Lombard: Brèsa, në nivel lokal: [ˈbrɛsɑ] ose [ˈbrɛhɑ]; latinisht: Brixia ) është një qytet dhe komunë në rajonin Lombardia në veri të Italisë. Ajo është e vendosur në rrëzë të Alpeve, pak kilometra nga Liqeni Garda dhe Iseo. Me një popullsi prej 196,480, është qyteti i dytë më i madh në rajon dhe i katërti në veriperëndim të Italisë. Zona urbane e Breshias shtrihet përtej kufijve administrativ të qytetit dhe ka një popullsi prej rreth 672,822 banorësh,[1] ndërsa mbi 1.5 milion njerëz jetojnë në zonën e saj metropolitane.[1] Qyteti është kryeqytet administrativ i Krahinës së Breshias, një nga më të mëdha në Itali, me mbi 1,200,000 banorë.

I themeluar mbi 3,200 vjet më parë, Breshia (në antikitet Brixia) ka qenë njëra nga qendrat më të rëndësishme rajonale edhe para periudhës romake. Qyteti i vjetër ka edhe objekte të periudhës romake,[2][3] si dhe objekte e ndërtesa të shumta publike dhe monumente, në mesin e të cilave edhe monumente mesjetare , katedralen e Vjetër dhe të Re, Sheshin e Rilindjes Piazza della Loggia dhe Sheshin Racionalist Piazza della Vittoria.

Zona monumentale arkeologjike e forumit romak dhe kompleksi i manastireve San Salvatore-Santa Giulia janë bërë pjesë Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s .[4]

Breshia dhe territori i saj do të jenë "Rajoni Europian i Gastronomisë" në përfundim të vitit 2017.[5]

Konsullatat

Redakto

Brescia është seli për konsullatat e mëposhtme:

Shih edhe

Redakto

45°32′30″N 10°13′00″E / 45.54167°N 10.21667°E / 45.54167; 10.21667

Referime dhe burime

Redakto
  1. ^ a b "Urbanismi in Italia, 2011" (PDF). cityrailways.it (në italisht). Marrë më 2014-08-02.
  2. ^ "Italia langobardorum, la rete dei siti Longobardi italiani iscritta nella Lista del Patrimonio Mondiale dell'UNESCO" [Italia langobardorum, the network of the Italian Longobards sites inscribed on the UNESCO World Heritage List]. beniculturali.it. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2016. Marrë më 2014-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "THE LONGOBARDS IN ITALY. PLACES OF THE POWER (568–774 A.D.). NOMINATION FOR INSCRIPTION ON THE WORLD HERITAGE LIST" (PDF). unesco.org. Marrë më 2014-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ ""Brescia: description of goods" on Italialangobardorum.it". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 2013-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Bandirali, Federica (13 korrik 2015). "Anche Brescia nella Regione europea della gastronomia". Corriere della Sera (në italisht). Marrë më 2016-06-13.
  6. ^ Consolato Onorario di Albania, ambasciata.net
  7. ^ Consolato Onorario di Malta, Easydiplomacy.com[lidhje e vdekur]
  8. ^ "Distaccamento Consolato Moldavo presso la sede delle Acli bresciane, aclibresciane.it". Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2017. Marrë më 12 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Consolato Onorario di Romania, ambasciata.net