Briançon

komunë në departamentin Hautes-Alpes, Francë


Briançon është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Hautes-Alpesrajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Briançon ka një popullsi prej 12190 banorë dhe sipërfaqe 28.07 km², me një dendësi prej 434 banor/km².

Briançon
Komunë
noform
Pamje nga Briançon
Stema_figura
Vendndodhja
Briançon is located in Franca
Briançon
Briançon
44°53′45″V 6°38′06″L / 44.895833333333°V 6.635°L / 44.895833333333; 6.635Koordinatat: 44°53′45″V 6°38′06″L / 44.895833333333°V 6.635°L / 44.895833333333; 6.635
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Hautes-Alpes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 28.07 km2
Lartësia 1325 m (m.n.d.)
Popullsia 12190 banorë
Dendësia 434 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 05100
INSEE 05023
Faqja Zyrtare http://www.ville-briancon.fr

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Briançon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale