Cerdanya është komarka (qark) në provincën Girona and Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 14158 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 546.4 km2.

Cerdanya
Location of Cerdanya
Popullsia
 • Gjithsej14.158
Emri i banorëvecerdà (m.)
cerdana (f.)

Lista e komunaveRedakto

Alp, Bellver de Cerdanya, Bolvir, Das, Fontanals de Cerdanya, Ger, Guils de Cerdanya, Isòvol, Lles de Cerdanya, Llívia, Meranges, Montellà i Martinet, Prats i Sansor, Prullans, Puigcerdà, Riu de Cerdanya, Urús

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Cerdanya – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale