Charles Raymond Charlie Starkweather (lindur më 24 nëntor 1938[1] - dhe vdiq më 25 qershor 1959) ishte nje adoleshent vrasës masiv Amerikan i cili vrau 11 persona në Shtetet e Bashkuara konkertisht ne Nebraska dhe Wyoming brenda dy muajve në dhjetor te vitit 1957 dhe në janar te vitit 1958[2][3]

Po thaujse te gjitha vrasjet i kreu ne muajin janar gjate me sakte prej 21 janar dhe deri 29 janar kur u arrestua nga polica gjate tere vrasjeve ai ishte i shoqeruar nga e dashura e tij Caril Ann Fugate e cila në ate kohe ishte vetem 14 vjeçare.

Charles u gjykua dhe u denua me vdekje dhe me 25 qershor te vitit 1959 u ekzekutua ne karrige elektrike 17 muaj pas denimit ndersa bashkepuntorja e tij ne krim Caril Ann Fugate u vuajti 17 vjet burgim ndersa u lirua ne vitin 1976[4]

Jeta dhe edukimiRedakto

Charles Starkweather ka lindur në Lincoln kryeqtetin e Nebraska-as më 24 nëntor të vitit 1958 ne nje familje të varfer ai ishte i treti femije i shtatë femijëve të i Helen dhe Guy Starkeweather familja e tij ishte e varfer por e shume e rrepektuar babai tij ishte njeri i bute dhe i sjellshem i cili punonte si marangoz por nganjeher nuk punonte pershak se vuante nga semundja e artritit në duar dhe femijet e familjes Starkweather ishin te sjellsem dhe me femije te sjellshem edhe ishte familje e respektuar te gjithe po thuajse punonin per ta siguruar mbijetesen edhe nëna e Charlesit u deytrua te punonte si kamerier ne lokal ne nje lagje te varfer te Linkolnit, Starkweather u regjistrua ne shkollen fillore në Saratoga Elementary School,Everett,Lincoln te cilen e kreu me mjaft veshtiresi dhe u regjistrua ne shkollen e mesme në Lincoln High School por Charles Starkweather nuk u shqua si nxenes i mire ai vuante nga disa semundje si deformimi i kembeve dhe nga belbezimi dhe mos shqiptimi i mire i fjaleve dhe per kete ishte tallur dhe ngacmuar nga shoket ai keto semundje i kishte nga lindja defekte gjate kohes sa ishte ne barkun e nenes se tij ai vuante edhe nga Miopia qe eshte dobesimi i shikimit dhe vinte syze, I vetemi aspekt ku shkelqeu Charles ishte palestra ne lenden edukates fizike edhe pse vuante nga pak nga deformimi i kembeve dhe ne kete menyre beri buje duke i heshtur ata qe kishin tallur dhe ate[5][6] sipas shume deshmitareve Charles kishte idhull aktorin e madh James Dean dhe enderronte te behej si ai dhe mbante nje model flokesh sikur te aktorit te madh por me vone filluan disa probleme finaciare, Ai ishte frymezuar shume nga nje film i aktorit te fashem James Dean filmi titullohej Rebel Without a Cause nje shokë i tij Bob von Busch thoshte se ai adminonte ne ekstrem dhe se ai ishte rritur ne nje gjendje qe e urrente veten kishte nje ndjenje te pa shpjegueshme inferioriteti me te cilen dallohej nga koleget e tij ne shkollë dhe klasë por ai ishte bukurosh nje djale pedant por ai kishte mendjemadhesi e cila e bente te dukej nje bastard dhe thoshte se ai kishte frikë se nuk mund te beje asgje per ti permisuar gabimet dhe deshtimet e veta pas kishte nota te mira ne shkolle dhe besonte se keto gabime dhe deshtime do ta benin qe te jetonte ne mjerim por kishte theksuar miku i tij se ishte nje djale i djallezuar

Lidhja me Caril Ann Fugate dhe largimi nga shtepiaRedakto

Ne vitin 1956 Charles ishte vetem 18 vjeçar kur nisi lidhjen me nje 13 vjeçare e quajtur Caril Ann Fugate te cilen e kishte takuar ne shkolle ai ne kete kohe ishte punesuar nje gazete ku punonte si deponist ne depo te gazetes ne Wester Union ke tu ai nuk u tregua si puntor i mire bile shum kritikohej edhe gjendja e tij ekonomike ishte shume e keqehttp:[5][7].

Me vone ai dhe Caril Ann Fugate dolen per nje shtetije me makine makina ishte e tipit Ford ben nje aksident dhe babai i Starkweather i pagoi demet qe ishin shkatuar aksdetit te makines dhe ketu filloi nje grindje ne mes Charles dhe babait te tij Charles kerkoi falje por i ati e refuzoi faljen e tij dhe deboi nga shtepia[3]

Ai e la punen e tij ne depot e Wester Union dhe u punesua tek nje koleksonist plehrash ku merre nje page minimale atij ju kishte meriztur jeta si koleksionis i plehrave ai fillonte te mendonte se rruga e krimit eshte duhura per te jetuar nje jete me te mire ai mendonte te plaqkiste bankat per tu financuar me mire spse ishte i pa streh

Vrasja e Parë 1957Redakto

30 nëntor 1957 Charles Starkeweather ishte zemeruar shume me nje punonjes sipatali i quajtur Robert Colvert i cili kishte rrefuzuar qe ti’a blinte Charlesit nje qen pellushi me vone pas disa insitimeve Clover nuk pranoi me pas ai nxorri nje arme gjahu pushke e kalbrit te rende dhe Clover ishte detyrar te dorzonte 100$ dollar me pas pas nje pershje ne mes te armes midis Clovert dhe Charlesit Charlesi plagosi asidentalisht Clovertin dhe me pas me e qelloi ne koke me arme dhe vrau Robert Clover.[7]

Vrasjet Masive 1958Redakto

 • 21 janar 1958 Charles shkoi tek shtepia e te dashurës se tij Caril Fugate por Caril nuk ishte aty, Dhe me pas nena dhe njerku i Caril i than te qendronte larg nga ajo kjo gje e irrtoi se tepermi Charles i cili nxorri pushken e tij te tipit shootgun dhe vrau prinderit e Caril Ann Fugate te cilet ishin Marion Bartlett 58 vjeçar dhe Velda Bartlett 36 vjeçare dhe me pas vrau vajzen e tyre 2 vjeçe gjysem-motren e Caril Ann Fugate dhe kjo ishte nje nga vrasjet me mostrueze dhe fshehu trupat e tyre
 • Me vone Charles dhe Caril shkuan në Bennet,Nebraska ata shkuan te ferma e nje 70 vjeçari August Myers mik i familjses Starkweather Charles kishte dashur ta vriste por ta plaqkiste August Myers por kshte hasur ne nje perleshje dhe Charles e vrau ne vete-mbrojte duke e qelluar ne koke dhe me pas kishte vrarë edhe qenin e Myers
 • Pas vrasjes së August Myers atyre ju kishte ngelur makina ne baltë dhe nuk dinin çfar te benin me pas atyre ju afrua nje makin me dy adoleshent te cilet kishin ndalur makinen per t'iu ndihmuar keta dy te rinje nje vajze dhe djale ata ishin Robert Jansen dhe Carol King ata ishin ne nje lidhje se pari Charlesi nxorri armend dhe plaqkiti Robertin dhe me pas e qelloi ne pjesen e prapme te kokes dhe tentoi ta dhunonte te dashuren e tij Carol King por nuk mundi dhe i inatosur e qelloi ate per vdekje dhe me pas Fugate kishte copuar organet gjenitale te saja dhe ishte nervozuar me Charles sepse ishte shume xheloze per te.
 • Me vone Charles dhe e dashura e tij Fugate shkuan nga Bennet në nje lagje te pasur te Linkolnit ku ata hyren ne ne shtepin e nje pasaniku dhe idustrialisti dhe goditen me thike gruan dhe sherbetoren e pasanikut i cili quhej C. Lauer Ward Me vone kur erdhi C Lauer Ward ne shtepi tij Charles e qelloi ate dhe e vrau, Gruaja e pasanikut ishte 46 vjeçarja Clara Ward dhe sherbetorja ishte Lillian Fenci 51 vjeqare. Por me pas Charles kishte vrare edhe qenin e tyre, Charles dhe Fugate kishin vjedhur buzhuterit e familjes Ward dhe parate qe kishin ata ne shtepi dhe u larguan nga Nebraska

Pas vrasjes se Ward-ëve dhe Fenci kjo gje shkatoi trazira ne ë Linkoln dhe te gjitha agjencite dhe autoritet per zbatim te ligjit u hodhen ne kerkim per vrasesit e familjes Ward dhe Lillian Fenci me vone guvernatori i Nebraskas Victor Emanuel Anderson thirri Garden Nacionale të Nebraskas (Nebraska National Guard) dhe kontaktoi shefin e policise se Lincoln-it per kapjen e vraseve polica dhe garda kontrolluan shtepi per shtepi bllok per bllok por qytetaret ai kritkuan ata per paaftesin e tyre per ti kapur vrasesit.

 • Charles dhe Fugate mbeten ne rruge pasi makina e tyre u prish ata kishin mbetur ne atostraden nga Nebraska per Wyoming dhe kishin klauar ne qytetin Douglas,Wyoming ata vrane nje shites makinash i quajtur Merle Collins 34 vjeçar ndersa nderkohe ne vend ngjareje mberriti zevendes sherifi i rajonit Fugate bretise me te madhe duke i thene largohu ai morri makinen e Collins dhe u perpoq te largohej nga polica duke tejkaluar shpjetesin 100khm ne ore pasi makina ishte shume e shpejt por polica gjuajten me arme ne drejtim te makines se tij nje plumb shpartaloi gjamin e makines te cilen po e voziste Charles dhe nje gjam i thyer e prau thell Charlesin dhe i shkatoi gjakdergje dhe mepas Charles Starkwather u ndal dhe u derzua oficeri i policise Eral Haflin tha ai u ndal sepse mendoi se ishte i gjakosur pervdekje ky eshte nje lloje djali vershosh nje kurvë eshte ai polica arrestoi ate dhe Fugate

ViktimatRedakto

 • Robert Clovert 21 vjeçar
 • Marion Bartlett 58 vjeçar
 • Velda Bartlett 36 vjeçare
 • Betty Jean Bartlett 2 vjeçe
 • August Meyer 70 vjeçar
 • Robert Jensen 17 vjeçar
 • Carol King 16 vjeçare
 • Clara Ward 46 vjeçare
 • Lillian Fencl 51 vjeçare
 • C. Lauer Ward 47 vjeçare
 • Merle Collison 34 vjeçar

Arrestimi dhe GykimiRedakto

Charles Starkweather dhe e dashura tij Caril Ann Fugate u arrestuan me 29 janar 1958 në qytetin Douglas,Wyoming pas vrasjes se fundit vrasjes se Merele Collison.

Charles Starkweather zgjodhi te ekstrodohej ne Nebraska pasi besonte se shteti i Wyoming do’ta denonte me vdekje dhe ate por ai nuk e dinte se Guvernatori i Wyoming ishte kundershtar i denimit me vdekje pas ekstradimit ne gjyq pranoi vrasjet por ndryshoi disa here historine vrasjeve dhe duke thense kishte mbajtur peng Caril Ann Fugate duke i thene se nese nuk i ndihmonte do t’i a vriste familjen sepse ajo nuk e dinte se ata ishin te vdekur dhe kishte mbajtur penge ate por gjykatesi Harry Spancer nuk besonte se Caril Ann Fugate ishte mbajtur peng nga Charles spse ajo kishte shume mundesi per te shpetuar

Me vone ai u gjete fajtor per vrasjen e 17 vjeçarit Robert Jansen dhe u denua me vdekje por dihej se ishte fajtor edhe per 10 vrasje te tjera por ketua ai u gjete fajtor per vrasje te shkalles se pare

Ndersa Caril Ann Fugate e u denua me me burgim te perjetshem më 21 Nentor 1958 por u lirua pas 18 vitesh u lirua nga burgu dhe 2 vjet vuajti ne nje qender korrektuese dhe me pas u lirua ajo jetoi jeten ne Lansing,Michigan dhe punoi ne spital ajo kurr nuk deshi te fliste per vrasjet masive ndersa vdiq ne nje aksident rrugor me 5 gusht 2013[8]

Denimi me vdekje dhe EkzekutimiRedakto

Ekzekutimi i Charles Starkweather 25 qershor 1959 ekzekutimi i tij ne karrige elektrike filloi ne oren 00:14 minuta ai u varros ne Wyuka në Lincoln aty ku jan varrosur viktimat e tij

Popullarizmi ne MediaRedakto

FilmatRedakto

MuzikëRedakto

ReferacatRedakto

 1. ^ http://books.google.com/books?id=rtRFyFO4hpEC&pg=PA462#v=onepage&q&f=false
 2. ^ http://books.google.com/books?id=Jtj8_7WxpUkC&pg=PA224#v=onepage&q&f=false
 3. ^ a b http://murderpedia.org/male.S/s/starkweather.htm
 4. ^ http://books.google.com/books?id=gh6q_-Vzc0YC&pg=PA176#v=onepage&q&f=false
 5. ^ a b http://www.bookrags.com/biography/charles-starkweather-cri/
 6. ^ http://karisable.com/skazfulgate.htm
 7. ^ a b //www.biography.com/articles/Charles-Starkweather-233080
 8. ^ http://trib.com/news/local/crime-and-courts/report-charles-starkweather-s-girlfriend-in-critical-condition/article_bef562e6-7997-5eaa-9eeb-6c9b78ae8028.html