Wyoming (shqiptohet "uajoming") është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Wyoming renditet i dhjeti ne SHBA për nga sipërfaqja dhe është shteti më pak i populluar në SHBA me një popullsi prej 563 600 banorë (2010). Kryeqytet i Wyoming është Cheyenne.

Uajoming
Wyoming
Ndërtesa e Parlamentit të Uajoming
Ndërtesa e Parlamentit të Uajoming
Flag of Uajoming
Official seal of Uajoming
Nicknames: 
Equality State
Location of Uajoming
Population
 • Total568,158
Websitewww.wyoming.gov
GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto