Cjapi Nubian (Capra nubiana), ose ibeksi Nubian, është një specie e dhive në shkretëtirë të gjetur në zonat malore të Algjerisë, Egjiptit, Etiopisë, Eritres, Izraelit, Jordanisë, Libanit, Omanit, Arabisë Saudite, Sudanit dhe Jemenit. Historikisht konsiderohet të jetë një nën-specie e dhisë Alpine (Capra ibex), por gjithnjë e më shumë konsiderohet një specie specifikisht e dallueshme (Capra nubiana). Popullsia e egër vlerësohet në 1,200 individë.

Ibeksi Nubian
PikiWiki Israel 4287 Capra.jpg
Mashkull
Female Nubian ibex in Ein Gedi.JPG
Femër
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Lloji:
C. nubiana
Emri binomial
Capra nubiana
F. Cuvier, 1825

KarakteristikatRedakto

Cjapi Nubian ka një gjatësi shpatulle prej 65–75 centimetra (26–30 in) dhe peshon rreth 50 kilogram (110 lb). Kanë një gëzof të lehtë ngjyrë vjollcë; në meshkuj ka gjithashtu një shirit ngjyrë kafe të errët poshtë mbrapa. Cjapi Nubian ka brirë të gjatë që shtrihen lart e pastaj prapa dhe poshtë. Në meshkuj këto arrijnë rreth një metër në gjatësi, ndërsa në femra ato janë shumë më të vogla rreth 30 cm (12 in).[2]

GaleriaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Alkon, P.U.; Harding, L.; Jdeidi, T.; Masseti, M.; Nader, I.; de Smet, K.; Cuzin, F. & Saltz, D. (2008). "Capra nubiana". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2008: e.T3796A10084254. doi:10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T3796A10084254.en. Marrë më 12 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of vulnerable.
  2. ^ Jonathan Kingdon; David Happold; Thomas Butynski; Michael Hoffmann; Meredith Happold; Jan Kalina (2013). Mammals of Africa. A&C Black. fq. 600–603. ISBN 978-1-4081-8996-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto