Informatat e filmit
Devdas.jpg
Titulli shqip: Devdas
Titulli origjinal: Devdas
Shteti i prodhimit: India
Viti i prodhimit: 2002
Gjatja (PAL-DVD): 185 minuta
Gjuha origjinale: Hindi
Studio: Eros International Ltd.
Monopole-Pathé
Zhanri: Romancë, Dramë
Premiera (Kino/Video): 11 korrik 2002
Për moshën: 0
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 500 Milion INR
( 11 Milion $ )
Fitimi: 260'500'000 Rupi (INR) + 3,5 Milion $
+ 1 Milion £
Realizues teknik
Regjia: Sanjay Leela Bhansali
Autori: Prakash Kapadia
Producenti: Bharat Shah
Kompozitori: Ismail Darbar
Birju Maharaj
Monty
Kamermani: Binod Pradhan
Prerja: Bela Segal
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Devdas (Hindi: देवदास, Devdās) është një film indian (bollywood) nga Sanjay Leela Bhansali me Aishwarya Rai dhe Shah Rukh Khan që u prodhua më 2002 sipas romanitSaratchandra Chatterjee.

PërmbajtjaRedakto

ÇmimeRedakto

Filmi është nominuar për Oscar si Filmi më i mirë në Gjuhë të huaj (Best Foreign Language Film), ky ishte edhe filmi i parë i Indisë që është nominuar për Oskar.

I fitoi 10 çmime te Filmfare.

Filmfare Awards 2002Redakto

TriviaRedakto

Filmi i parë indian që ka pasur premiereKannes.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.