Devdas (Hindi: देवदास, Devdās) është një film indian (bollywood) nga Sanjay Leela Bhansali me Aishwarya Rai dhe Shah Rukh Khan që u prodhua më 2002 sipas romanitSaratchandra Chatterjee.

Devdas
Devdas.jpg
Devdas
Regjia ngaSanjay Leela Bhansali
Shkruar ngaPrakash Kapadia
ProdhuesiBharat Shah
Luajnë
KinematografiaBinod Pradhan
MontazhiBela Segal
MuzikaIsmail Darbar
Birju Maharaj
Monty
Production
companies
Data e publikimit
2002
Kohëzgjatja
185
ShtetiIndia
GjuhaHindi
Buxheti500 Milion INR
( 11 Milion $ )
Fitimi260'500'000 Rupi (INR) + 3,5 Milion $
+ 1 Milion £

PërmbajtjaRedakto

ÇmimeRedakto

Filmi është nominuar për Oscar si Filmi më i mirë në Gjuhë të huaj (Best Foreign Language Film), ky ishte edhe filmi i parë i Indisë që është nominuar për Oskar.

I fitoi 10 çmime te Filmfare.

Filmfare Awards 2002Redakto

TriviaRedakto

Filmi i parë indian që ka pasur premiereKannes.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto