Aishwarya Rai

Model dhe aktore indiane

Kajollindi më 5 Gusht 1975Mumbai, Maharashtra, India. Është një aktore indiane në filma të Bollivudit dhe eshte konsideruar si nje nga aktoret me te talentuara dhe nje nga yjet Indiane më me influence ne bote.

Kajol
U lind në
Kajol Mukherjee

5 Gusht 1975
KombësiaIndiane
TitulliKajolDevdas
Faqja në rrjetwww.kajolworld.com

Karriera

Redakto

1994 u zgjodh Miss World dhe u bë një prej femrave më të njohura të Indisë. Ka bërë edhe reklamë për L'Oréal Paris, De Beers Diamanta dhe Coca-Cola.

Me filmin Devdas u bë e njohur në të gjithë botën, sepse filmi u nominua për Oskar dhe ka pasur premierën në festivalin e filmit në Cannes. Kjo ishte hera e parë që një film i Bollywood-it mori pjesë në këtë festival. Në vitin 2003 ishte anëtare e jurisë në festivalin e Cannes. Në vitin 2004 ajo u zgjodh nga Time Magazine si një ndër 100 personat më me ndikim në botë. Një figurë e saj nga dylli gjendet në Londër në Muzeun e Madame Tussauds.

Në vitin 2006 do të luajë 'Aish' me Brendan Fraser (Mumie) në filmin Singularity dhe The Last Region me Colin Firth dhe Ben Kingsley. Aty ajo luan romaken Livia.


Jeta personale

Redakto

Në vitin 2007 Aishwarya u martua me aktorin e njohur Abhishek Bachchan dhe ne vitin 2012 lindi vajzen Aaradhya. Aishwarya citohet shpesh nga mediat si "gruaja më e bukur në botë".

Gjitashtu është ambasadore në organizatat bamirëse të ndryshme. Në vitin 2009 ajo u nderua me çmimin më të lartë civil nga kuvendi i Indisë.

Çmime

Redakto

Aishwarya Rai ka fituar deri tash dy Filmfare Awards:

Tituj të veprave

Redakto
Filmografia
Viti Filmi Shënime Roli title shqip
2006 Singularity Në prodhim Tulaja
2006 Dhoom 2
2006 Saamna
2006 Racing the Monsoon
2006 The Last Legion para-prodhim Livia
2006 Chaos para-prodhim
2006 Windfall para-prodhim Jasmine Singh
2005 Provoked post-prodhim Kiranjit Ahluwalia
2005 Mistress of Spices Tilo
2005 Bunty Aur Babli Paraqitja speciale (Kënga)
2005 The Heart of India Mumtaz Mahal
2005 Shabd
2004 Raincoat
2004 Bride and Prejudice Lalita Nusja dhe Paragjykime
2004 Kyun...! Ho Gaya Na
2004 Khakee
2003 Choker Bali
2003 Kuch Naa Kaho
2003 Dil Ka Rishta
2002 Shakti: The Power Vetëm kërcen
2002 23rd March 1931: Shaheed Vetëm kërcen
2002 Hum Kisise Kam Nahin
2002 Hum Tuhare Hain Sanam shikohet shkurt
2002 Devdas Parvati ('Paro')
2001 Albela
2000 Sanam Tere Hain Hum shikohet shkurt
2000 Mohabbatein
2000 Dhaai Akshar Prem Ke
2000 Hamara Dil Aapke Paas Hai
2000 Josh
2000 Kandukondain Kandukondain
2000 Mela
1999 Ravoyi Chandamama
1999 Taal
1999 Hum Dil De Chuke Sanam
1999 Aa Ab Laut Chalen
1998 Jeans
1997 ...Aur Pyar Ho Gaya
1997 Iruvar
1991 Mamagaru Rol të vogël

Lidhje të jashtme

Redakto

Aishwarya Rai tek IMDb