Emilija Rexhepi është një politikane boshnjake kosovare dhe është anëtare e Partisë së Re Demokratike e cila është anëtare e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Emilija Redžepi
Ministre e Administrimit dhe e Pushtetit Lokal
Në detyrë
3 shkurt 2020 – 3 qershor 2020
PresidentiHashim Thaçi
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaAdrijana Hodžić
Pasuar ngaGoran Rakiq
Anëtare te Kuvendi i Kosovës
Në detyrë
2014–2020
PresidentiAtifete Jahjaga
Hashim Thaçi
KryeministriIsa Mustafa
Ramush Haradinaj
Të dhëna vetjake
Partia politike party e Re Demokratike
Fëmijët1
ProfesioniPolitikane

Karriera Redakto

Emilija Rexhepi është një Boshnjake në Kosovë.[1] Ajo ka qenë kritike për mungesën e mbështetjes për çështjet boshnjake brenda Kosovës, duke folur në një konferencë në Ditën e Komunitetit Boshnjak që ajo mbështeti mësimdhënien në Boshnjakisht dhe duke respektuar traditat.[2] Si dhe si Anëtare e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ku ajo është anëtare e Partisë së Re Demokratike,[3] ajo ka folur për punët e jashtme, duke inkurajuar Bosnjën dhe Hercegovinën të braktisë kërkesat që të ketë viza udhëtimi për të kaluar kufirin.

Vajza e saj u rrëmbye për pak kohë në 2015, me një kërcënim për Rexhepin që të ishte "e kujdesshme se çfarë po bën".[4] Në vitin 2017, ajo njoftoi kandidaturën e saj për Kryetare të Komunës së Prizrenit, [5] cila ka një popullsi të shquar Boshnjake. [2] Kjo pasi mori mbështetjen e partisë së saj. Ajo përfundoi duke marrë më pak se 5% të votave. [6] Më vonë atë vit, ajo mbështeti një votë mosbesimi në koalicionin qeveritar. [7]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Zejneli, Amra (17 maj 2016). "Kosovo: Vađenje viza za BiH donosi brojne prepreke". Radio Free Europe/Radio Liberty (në kroatisht). Marrë më 22 nëntor 2017.
  2. ^ a b Zejneli, Amra (28 shtator 2015). "Svi problemi bošnjačke zajednice na Kosovu". Radio Free Europe/Radio Liberty (në kroatisht). Marrë më 22 nëntor 2017.
  3. ^ "Emilija Redžepi". Republic of Kosovo Assembly. Marrë më 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Oteta pa puštena ćerka Emilije Redžepi". Radio Kim (në kroatisht). 11 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 22 nëntor 2017.
  5. ^ "Emilija Redzepi – kandidat NDS-a za gradonacelnika Prizrena". Info-KS.net. 20 gusht 2017. Marrë më 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Rezultatet preliminare të KQZ-së, për regjionin e Prizrenit". Telegrafi. 22 tetor 2017. Marrë më 22 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Pada Vlada?". Radio Kontakt Plus (në kroatisht). 5 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 22 nëntor 2017.