Lista e partive politike në Kosovë

artikull-listë e Wikimedias

Ky artikull liston partitë politike në Kosovë. Kosova ka një sistem shumë-partiak me parti politike të shumta, në të shumtën e rasteve nuk ka shancë që një parti të fitoj pushtet të vetëm, dhe partitë duhet të punojnë me njëri-tjetrin për të formuar koalicion qeveritarë.

Partitë e mëdha Redakto

Duke pasur ulëse në Parlamentin e Kosovës si rezultat i 2017 zgjedhjeve të përgjithshme dhe ndrrime të mëvonshëm :

 
Emri Shku. Ideologjia Udhëheqësi Deputetët
  Lëvizja Vetëvendosje LVV Demokracia sociale, demokracia e Drejtpërdrejtë, Progressivism, Egalitarianism, Kosovë–Shqipëri unionism, nacionalizmi shqiptar Albin Kurti
59 / 120
  Guxo Liberalizimi konservativ Donika Gërvalla-Schwarz
5 / 120
  Alternativa A Liberalism, Demokracia liberale Mimoza Kusari-Lila
1 / 120
  Lidhja Demokratike e Kosovës LDK Konservatizmi liberal, Konservatizmi social, Liberalizmi ekonomik, Nacionalizmi shqiptar,[1][2] Pro-Europeanism, Civic nationalism Lumir Abdixhiku
14 / 120
Aleanca Kosova e Re AKR [Liberalizmi shoqëror]],[3] pro-evropianizmi Behgjet Pacolli
1 / 120
  Partia Demokratike e Kosovës PDK National conservatism, Economic liberalism, Social conservatism, Albanian nationalism[4][5] Kadri Veseli
18 / 120
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës AAK Konservatizmi kombëtar, Liberalizmi ekonomik, Nacionalizmi shqiptar, Proevropianizmi Ramush Haradinaj
8 / 120
  Lista Serbe
Lista serbe
Српска листа / Srpska lista
LS Serb minority politics,[6] National conservativism, Right-wing populism, Serbian nationalism Goran Rakiq
10 / 120

Partitë e vogla Redakto

Partitë e pakicave Redakto

Ish-partitë Redakto

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Albanian nationalist wins Kosovo polls - Newspaper - DAWN.COM". 19 nëntor 2001. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wells, Mike; Fellows, Nick (2016). History for the IB Diploma Paper 1 Conflict and Intervention. Cambridge University Press. p. 117.
  3. ^ Parties and Elections in Europe]
  4. ^ "Ex-fighters get band back together for Kosovo election – POLITICO". 11 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Wells, Mike; Fellows, Nick (2016). History for the IB Diploma Paper 1 Conflict and Intervention. Cambridge University Press. p. 117.
  6. ^ Nordsieck, Wolfram (2019). "Kosovo". Parties and Elections in Europe. Marrë më 9 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2012. Marrë më 2 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)