Lista serbe (serbisht Српска листа/Srpska lista) është një parti politike e minoriteteve Serbe në Kosovë.

Lista Serbe
UdhëheqësiGoran Rakiq
Kuvendi
10 / 120
Komunat
10 / 38

HistoriRedakto

Në vitin 2014  Lista Serbe morri 38.169 vota apo (5,30%) gjatë zgjedhjeve parlamentare në Republiken e Kosovës.

Me 17 shtator, Lista Serbe njoftuan se ata do ti bashkohen kabinetit qeverisës vetëm nëse lëvizja "Vetëvendosje" nuk do të merrte pjesë. Deputetët e kësaj partie janë plotësisht të varur nga Serbia dhe bllokojnë të gjitha proceset shtet ndërtuse të Republikës së Kosovës, siç është formini i ushrisë në forca të armatosura.

Aleksandër Jabllanoviq, ministri për kthim dhe komunitete në qeverinë e Republikës së Kosovës u shkarkua më 3 shkurt të vitit 2015, pasi opozita kërkoi shkarkimin e tij pasi ai i ofendojë Shqiptarët e Kosovës, të cilët sulmuan Serbët të zhvendosur në Gjakovë me gurë në Prag të Krishtlindjeve "egërsira". Deklarata e tij ka kontribuar që në vitin 2015 të ketë protesta ne Kosovë. Lista Serbe vendosi të mos marrë pjesë në seancat e ardhshme të kuvendit të Republikës së Kosovës.

Pas zgjedhjeve parlamentare të 2017, Lista Serbe rënë dakord për të formuar Qeverinë e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj i Aleancës për ardhmërinë e Kosovës, nën kushtin kryesor asociacioni i komunave serbe që të formohet.

Zgjedhjet parlamentareRedakto

Kuvendi i Kosovës
Viti Votën popullore % të votës popullore Ulëset e fituara Ulëset Serbe Ndryshimi i ulëseve Qeveria
2014 38,199 #5 5.2%
9 / 120
9 / 10
  9 Koalicion
Në vitin 2017 44,578 #4 6.2%
9 / 120
9 / 10
  Në koalicion deri në 2018

ReferimetRedakto