42°22′N 21°07′E / 42.36°N 21.12°E / 42.36; 21.12

Gračanica
Грачаница
Skeda:Dgdfgdfgdgdgfgggry.jpeg
Popullsia
 • Gjithsej20,000 (2.016)
{{{postal_code_type}}}
10500
Faqja zyrtarehttp://kk.rks-gov.net/gracanice/

Graçanica (serbe: Грачаница Gračanica) lokalitet dhe komunë në periferi të Prishtinës, kryeqytetit të Kosovës. Graçanica është qytezë dhe vendbanim dhe komunë në pjesën lindore të Kosovës. Komuna e Graçanica është një prej tri komunave me shumicë serbe dhe kufizohet me komunat si Komuna Prishtines dhe ata të Lipjanit. Vendanimet më te afrta ka Hajvalin, Badocin, Kishnicën, Llapllasellën dhe Shushicën.

Historia

Redakto

Graçanicë u ndërtua mbi rrënojat e kishës së vjetër të shekullit 13-të e Virgjëreshës së Shenjtë, e cila është ndërtuar mbi rrënojat e një bazilike të hershme të shekullit 6.

Demografia

Redakto

Graçanica e duhur është e thënë të përmbajë rreth 11.006 banorë, shumë prej të cilëve janë drejtuar refugjatëve serbë nga Prishtina. Vlerësimet e ndryshme ekzistojnë për të enklavës si një e tërë, duke filluar nga 13.000 në 30,000 banorë në 15 fshatrat që përbëjnë e enklavës, dhe poshtë nga 120.000 në vitin 1999. Enklavën e ka një rreth dhjetë kilometra-rreze në të cilat serbët të gëzojnë lirinë e lëvizjes dhe përpjekje për të organizuar një jetë kuptimplotë për veten e tyre. Përbërja etnike e komunës, sipas regjistrimit të vitit 2011 është:

Tabela e popullsisë (2011)

Redakto
Kombësia Banorë %
Serbë 7209 67.53 %
Shqiptarë 2474 23.17 %
Romë,Ashkali 852 8 %
Turq 15 0.14 %
Boshnjak 15 0.14 %
Të tjerë 110 1%

Galeria

Redakto

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
 
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
 
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj