Shushica (Graçanicë)

fshat ne Kosove

Shushicë është një vendbanim në komunën e Graçanicës, Kosovë.[1] Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Guranë.

Shushicë
Guranë
Fshat
Vendndodhja
Shushicë is located in Kosova
Shushicë
Shushicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Graçanicë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Shqiptar,Serb
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 34′ 44″ Veri

21° 12′ 42″ Lindje

GjeografiaRedakto

Shushica është e vendosur në 715m mbi nivelin e detit. Fshati ndodhet në rrugën Janjevë-Gracanicë dhe klasifikohet si një fshat i tipit kompakt. Shushica është e ndarë në Mahallë e Poshtme dhe e Epërme.

HistoriaRedakto

Shushica si vendbanim permendet ne vitin 1321.

BurimetRedakto

  1. ^ Faqe zyrtare e komunës së Graçanicës Arkivuar 29 korrik 2015 tek Wayback Machine Vizituar më 5.09.2016.

Lidhje të jashtmeRedakto