Donika Gërvalla-Schwarz

politikane kosovare

Donika Gërvalla-Schwarz (lindi më 16 tetor 1971) është politikane kosovare. Anëtare e listës politike Guxo të partisë politike Vetëvendosje, ajo ka shërbyer si Ministre e Punëve të Jashtme dhe zëvendëskryeministre e dytë në kabinetin e dytë Kurti që nga viti 2021. Gërvalla-Schwarz është vajza e aktivistit të vrarë shqiptar Jusuf Gërvalla. Ajo është kryetare e partisë politike të qendrës së djathtë Guxo, bashkë me Faton Pecin.

Donika Gërvalla-Schwarz
Portreti zyrtar i Donika Gërvalla-Schwarz si zëvendëskryeministre dhe ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, nëntor 2022.
Zëvendëskryeministri i dytë i Kosovës
Titullar
Në detyrë
22 mars 2021
PresidentiGlauk Konjufca (Në detyrë)
Vjosa Osmani
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaDriton Selmanaj
Ministrja e 8-të e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës
Titullar
Në detyrë
22 mars 2021
PresidentiGlauk Konjufca (Në detyrë)
Vjosa Osmani
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaMeliza Haradinaj-Stublla
Besnik Tahiri (Në detyrë)
Të dhëna vetjake
U lind më
Donika Gërvalla

16 tetor 1971
Shkup, RS Maqedonia, RSF Jugosllavia
Partia politikeGuxo (2021–present)
Lidhjet e tjera
politike
Lidhja Demokratike e Kosovës (deri më 2020)
Bashkëshortja/etStefan Schwarz
Fëmijët5
Prindër(it)
ShkollimiUniversiteti i Hamburgut

Jeta e hershme dhe edukimi Redakto

Gërvalla-Schwarz lindi në Shkup në një familje shqiptare të Kosovës. Babai i saj ishte aktivisti Jusuf Gërvalla, i cili mbronte nacionalizmin shqiptar dhe marksizëm-leninizmin. Gërvalla-Schwarz u rrit në Prishtinë, por u arratis me familjen e saj në Gjermaninë Perëndimore në vitin 1980, për shkak të persekutimit politik me të cilin u përball babai i saj në duart e policisë sekrete jugosllave. Në vitin 1982, babai i saj u vra në Untergruppenbach dhe familja më pas u largua në Tiranë pak më vonë.

Gërvalla-Schwarz e kaloi pjesën e mbetur të rritjes së saj në Tiranë, ku mori pjesë në protestat e studentëve kundër regjimit komunist në Shqipëri. Gërvalla-Schwarz studioi muzikë në Tiranë derisa u kthye në Gjermani në vitin 1992, për të përfunduar shkollimin. Më vonë ajo mori një diplomë juridike nga Universiteti i Hamburgut.[1]

Karriera politike Redakto

Gërvalla-Schwarz u bë anëtare nderi e Lidhjes Demokratike të Kosovës në vitin 1991. Më vonë shërbeu si zëvendëskryetare e partisë nga viti 1993 deri në vitin 1997, dhe më pas shërbeu si kryetare e degës gjermane të partisë deri në vitin 1999. Si kryetare e partisë në Gjermani, Gërvalla-Schwarz ka bërë paraqitje të shpeshta në mediat dhe politikën gjermane në emër të Kosovës gjatë Luftës së Kosovës.

Në vitin 2015, Gërvalla-Schwarz u rikthye në politikë dhe u zgjodh sërish kryetare e degës gjermane të partisë. Duke punuar ngushtë me politikanen kosovare Vjosa Osmani, të dy u përpoqën të bënin reforma brenda partisë. Në vitin 2018, Gërvalla-Schwarz dha dorëheqjen nga të gjitha pozitat e saj drejtuese brenda partisë, dhe më vonë dha dorëheqjen nga anëtarësia e saj partiake në vitin 2020. Në vitin 2021, Gërvalla-Schwarz iu bashkua listës politike të sapoformuar Guxo dhe u zgjodh për të dalë si kandidate në zgjedhjet parlamentare të Kosovës 2021. Ajo u zgjodh përfundimisht në Kuvend, por dha dorëheqjen nga vendi i saj pasi u emërua nga Albin Kurti për të shërbyer si zëvendëskryeministër i dytë dhe ministre e punëve të jashtmekabinetin e tij të dytë.[2][3] Pas inaugurimit të Osmanit si presidente e Kosovës në prill të vitit 2021, Gërvalla-Schwarz u bë kryetare e Guxo!, pasi Kushtetuta e Kosovës e ndalon presidentin të veprojë si përfaqësues i një partie politike.

Gërvalla-Schwarz kritikoi politizimin në Ministrinë e Jashtme të Kosovës, se si diplomatët emëroheshin për shkak të lidhjeve të tyre e jo për shkak të kompetencës së tyre, duke bërë që diplomatët e Kosovës "të mos merren seriozisht nga vendet në mbarë botën". Ajo tha se një nga prioritetet e saj është depolitizimi i ministrisë, por se “të gjitha këto probleme nuk mund t'i zgjidhim brenda një dite”.[4]

Jeta personale Redakto

Gërvalla-Schwarz është e martuar me politikanin gjerman Stefan Schwarz dhe së bashku kanë pesë fëmijë. Schwarz është një ish-deputete e Bundestagut nga viti 1990 deri në 1994, duke përfaqësuar Unionin Demokristian. Familja banonte në Bonn, megjithëse Gërvalla-Schwarz u kthye në Kosovë në vitin 2021, para zgjedhjeve parlamentare të Kosovës të vitit 2021.[3]

References Redakto

  1. ^ "Donika Gërvalla". Vetëvendosje. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 23 mars 2021.
  2. ^ "Kush është Donika Gervalla, kandidatja që braktisi LDK-në për të hyrë me Vjosa Osmanin në listën e Albin Kurtit". Kosova.Info. 2021-01-29. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2021. Marrë më 23 qershor 2022.
  3. ^ a b Robelli, Enver (2021-03-24). "Eine scharfzüngige Juristin aus Bonn wird Aussenministerin" (në gjermanisht).
  4. ^ "Donika Gervalla-Schwarz: Childhood Emigrant Becomes Kosovo's Top Diplomat". Balkan Insight (në anglisht). 14 prill 2021. Marrë më 14 prill 2021.