Presidenti i Kosovës, zyrtarisht Presidenti i Republikës së Kosovës, është kreu i shtetit dhe përfaqësuesi kryesor i Republikës së Kosovës brenda dhe jashtë vendit. Kohëzgjatja e mandatit është pesë vjet dhe zgjedhja bëhet nga Kuvendi i Kosovës me votim të fshehtë dhe duhet të marrë votat e dy të tretave e votave të deputetëve. Nëse nuk merr votat e dy të tretave të deputetëve në dy raundet e para, në raudin e tretë zgjedhet me votat e gjysmës së deputetëve.[2]

Presidenti i Republikës së Kosovës
Vula presidenciale
Flamuri presidencial
Në detyrë
Vjosa Osmani

që nga 4 prill 2021
StatusiKreu i shtetit
VendbanimiRatkoc
SeliaPrishtinë
EmëruesKuvendi
Kohëzgjatja e detyrës5 vjet
Rinovohet një herë
Instrumenti konstituesKushtetuta e Kosovës
Mbajtësi inaugurues
Themelimi
 • 1 janar 1944a
 • 11 korrik1945b
 • maj 1974c
 • 25 janar 1992
  (de jure)d
 • 4 mars 2002
  (de facto)d
Pagesa2,873 euro në muaj[1]
Faqja zyrtareFaqja zyrtare
 • a. Si Kryetar i Komitetit të Çlirimit Popullor të KSA të Kosovës.
 • b. Si Kryetar i Asamblesë së KSA të Kosovës.
 • c. Si President i Presidencës së KSA të Kosovës.
 • d. Si President i Kosovës.

Historia e Presidencës Redakto


Presidenti i parë i Kosovës ishte Ibrahim Rugova i zgjedhur në vitin 1992. Pas vdekjes së Rugovës, u zgjodh kryetar Fatmir Sejdiu me 10 shkurt 2006. Ndërsa është rizgjedhur në këtë post në janar të vitit 2008, me mandate pesëvjeçar. Sejdiu dha dorëheqje në vitin 2010 pasi gjykata kushtetuese konstatoi se kishte shkelur seriozisht kushtetuten e vendit.[3]

Pas marrjes së postit të kryetarës më 6 prill 2011, presidentja Atifete Jahjaga formojë kabineti e parë të saj me përbërjen: Ibrahim Berisha në funksion të këshilltarit për arsim, shkencë dhe kulturë; Isa Mustafa në funksion të këshilltarit për ekonomi; Vjosa Osmani në funksionin e shefës së stafit të Presidentes së Republikës; Xhavit Beqiri në funksion të këshilltarit për media dhe në funksion të zëdhënsit; Naim Jerliu në funksion të këshilltarit politik; Shqipe Mjekiqi në funksinon të këshilltarës për Integrim Evropian; Korab R. Sejdiu në funksion të këshilltarit ligjor; Berim Ramosaj në funksion të këshilltarit për ekonomi; dhe Ilaz Pireva në funksion të këshilltarit politik për pushtet lokal.[4]

Pas mbarimit të mandatit të Jahjagës, kryetar u zgjodh Hashim Thaçi. Ai fitoi me 71 vota në raundin e tretë pasi që në dy raundet e para nuk arriti të sigurojë dy të tretat e votave të deputetëve. Zgjedhja e tij u kundërshtua ashpër nga partitë opozitare të cilat dy herë radhazi ndërprenë seancën e kuvendit duke hedhur gaz lotsjellës.[5] Në 5 nëntor 2020 dha dorëheqje për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Haga.[6]

Lista e Kryetarëve Redakto

Partitë

  LDK   PDK   AKR   Të pavarur   Guxo   LVV

No. Emri
(vitlindja–vitvdekja)
Portreti Mandati Partia
President i Republikës së Kosovës
1992–sot
1 Ibrahim Rugova
(1944–2006)
 
  25 maj 1992 21 janar 2006 Lidhja Demokratike
Nexhat Daci
(1944–)
 
ushtrues i detyrës
  21 January 2006 10 February 2006 Lidhja Demokratike
2 Fatmir Sejdiu
(1951–)
 
  10 shkurt 2006 27 shtator 2010 Lidhja Demokratike
Jakup Krasniqi
(1951–)
 
ushtrues i detyrës
  27 shtator 2010 22 shkurt 2011 Partia Demokratike
3 Behgjet Pacolli
(1951–)
 
  22 shkurt 2011 4 prill 2011 Aleanca Kosova e Re
Jakup Krasniqi
(1951–)
 
ushtrues i detyrës
  4 prill 2011 7 prill 2011 Partia Demokratike
4 Atifete Jahjaga
(1975–)
 
  7 prill 2011 7 prill 2016 E pavarur
5 Hashim Thaçi
(1968–)
 
  7 prill 2016 5 nëntor 2020 Partia Demokratike
Vjosa Osmani
(1982–)
 
ushtruese e detyrës
  5 nëntor 2020 22 mars 2021 Guxo
Glauk Konjufca
(1981–)
ushtrues i detyrës
  22 mars 2021 4 prill 2021 Vetëvendosje
6 Vjosa Osmani
(1982–)
 
  4 prill 2021 në detyrë Guxo

Referime Redakto

 1. ^ "Infographic: What are the Monthly Salaries of Presidents in the Region - Sarajevo Times" (në anglisht). Sarajevo Times. 25 shkurt 2018.
 2. ^ "Balkan Update". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2017. Marrë më 5 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ https://www.dw.com/sq/presidenti-sejdiu-jep-dor%C3%ABheqjen/a-6049627
 4. ^ Amëza zyrtare e presidentes së Kosovës
 5. ^ https://www.zeriamerikes.com/a/kosovo-new-president/3209787.html
 6. ^ https://www.dw.com/sq/konfirmohet-aktakuza-kund%C3%ABr-presidentit-hashim-tha%C3%A7i-jep-dor%C3%ABheqje/a-55507794

Literatura Redakto

Shih dhe Redakto


 
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
 
Ibrahim Rugova ·Fatmir Sejdiu ·Behgjet Pacolli ·Atifete Jahjaga
Kabinetet: