110px-F1 logo svg.png

Formula 11964
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 10
Piloti kampion John Surtees
Ekipi kampion Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1964 ishte kampionati i 15të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 10 maj dhe mbaroi më 28 tetor ku fitues doli anglezi, John Surtees pas 2 fitoresh dhe 6 podiumesh nga 10 garat e zhvilluara.

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Monako - 1964 10 maj Monaco Graham Hill BRM
2   F1 Holanda - 1964 24 maj Zandvoort Jim Clark Lotus-Climax
3   F1 Belgjika - 1964 14 qershor Spa-Francorchamps Jim Clark Lotus-Climax
4   F1 Franca - 1964 28 qershor Rouen-Les-Essarts Dan Gurney Brabham-Climax
5   F1 Anglia - 1964 11 korrik Brands Hatch Jim Clark Lotus-Climax
6   F1 Gjermania - 1964 2 gusht Nürburgring John Surtees Ferrari
7   F1 Austria - 1964 23 gusht Zeltweg Lorenzo Bandini Ferrari
8   F1 Italia - 1964 6 shtator Monza John Surtees Ferrari
9   F1 SHBA - 1964 4 tetor Watkins Glen Graham Hill BRM
10   F1 Meksiko - 1964 2 tetor Hermanos Rodriguez Dan Gurney Brabham-Climax

Konstruktorët fituesRedakto

Vendi Ekipi Pikë
1 Ferrari 45
2 BRM 42
3 Lotus-Climax 37
4 Brabham-Climax 30
5 Cooper-Climax 16
6 Brabham-BRM 7
7 BRP-BRM 5
8 Lotus-BRM 3
9 Derrington-Francis-ATS 0
10 Honda 0
11 Porsche 0
12 Scirocco-Climax 0
13 Brabham-Ford 0

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 John Surtees 7 40 2 6 2
2 Graham Hill 3 39 2 5 1
3 Jim Clark 1 32 3 3 5
4 Richie Ginther 4 23 2
5 Lorenzo Bandini 8 23 1 4
6 Dan Gurney 6 19 2 2 2
7 Bruce McLaren 9 13 2
8 Peter Arundell 4 11 2
9 Jack Brabham 5 11 2
10 Jo Siffert 22 7 1
11 Bob Anderson 22 5 1
12 Innes Ireland 11 4
13 Tony Maggs 19 4
14 Mike Spence 2 4 1
15 Jo Bonnier 16 3
16 Walt Hansgen 17 2
17 Maurice Trintignant 48 2
18 Chris Amon 15 2
19 Pedro Rodriguez 18 1
20 Phil Hill 10 1
21 Mike Hailwood 14 1
22 Trevor Taylor 12 1
23 Jochen Rindt 12
24 John Love 24
25 John Taylor 22
26 Ludovico Scarfiotti 6
27 Peter Revson 38
28 Ronnie Bucknum 25
29 Moises Solana 17
30 Giancarlo Baghetti 30
31 Ian Raby 23
32 Mario de Araujo Cabral 50
33 Andre Pilette 28
34 Bernard Collomb 28
35 Carel Godin de Beaufort 28
36 Edgar Barth 12
37 Frank Gardner 26
38 Gerhard Mitter 23
39 Geki 36
40 Hap Sharp 23

Statistikat e 5 pilotëveRedakto

Pozita Piloti  
MON
 
NED
 
BEL
 
FRA
 
ANG
 
GJER
 
AUS
 
ITA
 
SHBA
 
MEX
Gjithsej
1 John Surtees 6 4 9 9 6 6 40
2 Graham Hill 9 3 2 6 6 6 9 39
3 Jim Clark 3 9 9 9 2 32
4/5 Richie Ginther 6 3 2 6 3 3 23
4/5 Lorenzo Bandini 2 4 9 4 4 23

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto