110px-F1 logo svg.png

Formula 11965
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 10
Piloti kampion Jim Clark
Ekipi kampion Lotus
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1965 ishte kampionati i 16të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 1 janar dhe mbaroi më 24 tetor ku fitues doli anglezi, Jim Clark pas 6 fitoresh nga 10 garat e zhvilluara.

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Jugore - 1965 1 janar Prince George Jim Clark Lotus-Climax
2   F1 Monako - 1965 30 maj Monaco Graham Hill BRM
3   F1 Belgjika - 1965 13 qershor Spa-Francorchamps Jim Clark Lotus-Climax
4   F1 Franca - 1965 27 qershor Charade Jim Clark Lotus-Climax
5   F1 Anglia - 1965 10 korrik Silverstone Jim Clark Lotus-Climax
6   F1 Holanda - 1965 18 korrik Zandvoort Jim Clark Lotus-Climax
7   F1 Gjermania - 1965 1 gusht Nürburgring Jim Clark Lotus-Climax
8   F1 Italia - 1965 12 shtator Monza Jackie Stewart BRM
9   F1 SHBA - 1965 3 tetor Watkins Glen Graham Hill BRM
10   F1 Meksika - 1965 24 tetor Hermanos Rodriguez Richie Ginther Honda

Konstruktorët fituesRedakto

Vendi Ekipi Pikë
1 Lotus-Climax 54
2 BRM 45
3 Brabham-Climax 27
4 Ferrari 26
5 Cooper-Climax 14
6 Honda 11
7 Brabham-BRM 5
8 Lotus-BRM 2
9 LDS-Alfa Romeo 0
10 LDS-Climax 0
11 Cooper-Ford 0
12 Alfa Romeo 0
13 Brabham-Ford 0
14 Lotus-Ford 0

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Jim Clark 5 54 6 6 6
2 Graham Hill 3 47 2 6 4
3 Jackie Stewart 4 34 1 5
4 Dan Gurney 8 25 5
5 John Surtees 8 17 3
6 Lorenzo Bandini 2 13 1
7 Richie Ginther 11 11 1 1
8 Mike Spence 6 10 1
9 Bruce McLaren 9 10 1
10 Jack Brabham 7 9 1
11 Denny Hulme 14 5
12 Jo Siffert 16 5
13 Jochen Rindt 10 4
14 Pedro Rodriguez 14 2
15 Richard Attwood 21 2
16 Ronnie Bucknum 12 2
17 Nino Vaccarella 6
18 Moises Solana 18
19 Trevor Blokdyk 28
20 Paul Hawkins 22
21 Mike Hailwood 16
22 Masten Gregory 48
23 Lucien Bianchi 27
24 Roberto Bussinello 50
25 Sam Tingle 25
26 Tony Maggs 15
27 Peter de Klerk 20
28 Doug Serrurier 21
29 Neville Lederle 23
30 John Rhodes 20
31 Bob Anderson 18
32 Bob Bondurant 22
33 Brausch Niemann 27
34 Chris Amon 19
35 David Prophet 19
36 Alan Rollinson 25
37 Ernie Pieterse 22
38 Ian Raby 24
39 John Love 17
40 Jo Bonnier 15
41 Jackie Pretorius 29
42 Clive Puzey 24
43 Innes Ireland 38
44 Frank Gardner 46
45 Giancarlo Baghetti 10
46 Geki 28
47 Gerhard Mitter 3

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto