Fatjon Tafaj (Tirane, 19 mars 1982) eshte nje trajner futbolli dhe ish futbollist shqiptar.

Fatjon Tafaj
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFatjon Tafaj
Datëlindja (1982-03-19) 19 mars 1982 (41 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Partizani (ndihmës)
Karriera me të rinjtë
1999–2001Partizani
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2004Partizani16(0)
2001–2002Elbasani (huazim)
2003–2004Lushnja (huazim)
2004–2006Shkumbini64(1)
2006–2009Partizani74(1)
2009–2013Kamza59(1)
2010–2011Laçi (huazim)0(0)
2013Partizani13(0)
2013Dinamo8(0)
2014Kamza16(0)
Gjithsej250+(3+)
Karriera ndërkombëtare
2000Shqipëria U183(0)
2002Shqipëria U211(0)
Skuadra të menaxhuara
2016–2017Kukësi (ndihmës)
2019–2021Shkëndija (ndihmës)
2022–Partizani (ndihmës)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 9 nëntor 2019

Biografia dhe Karriera Redakto

Fatjon Tafaj lindi më 19 mars të vitit 1982Tiranë, Shqipëri.

Ai ka luajtur mbrojtës i qendrës.

Ka luajtur një pjese te mire te karrierës për FK Partizani skuadër ku edhe filloi futbollin ne moshe te vogel.

Fillon karrierën e tij si profesionist ne radhët e FK Elbasanit, ekip me te cilin shpallet kampion i Kategorisë se Pare ne sezonin 2001-2002.

Në vitin 2002 ai afrohet ne skuadrën e Partizanit. Në 2004 ai u largua drejt Shkumbinit ku luajti dy sezone shumë te mira dhe më pas u thirr përsëri nga drejtuesit e Partizanit në sezonin 2006-2007.

Pozicioni i tij i preferuar është qendra e mbrojtjes por përshtatet edhe në të dy krahët e saj si dhe në mesfushë. Dallohej për cilësitë e tij si një mbrojtës i fortë dhe energjik.

Pas një trajnimi dhe marrjes së licencës si trajner ai fillon këtë karrierë si zëvendëstrajner i Futboll Klub Kukesit

Lidhje te jashtme Redakto