Gjergj Stres Balsha[A] (italisht: Georgio Stresio) dhe vellai i tij Gojko dhe John kane qene princërit me origjinë shqiptare të Mizisë, zona bregdetare nga Drini i Bardhe përgjatë detit Adriatik. Vëllezërit ishin anëtarë të familjes Balsha, te cilët më parë kishin zotëruar Zetën. Ata morën pjesë në themelimin e Besëlidhja e Lezhës, një aleancë e udhëhequr nga xhaxhai i tyre nga ana e nënës Skenderbeu. George me vone e tradhetoi Skënderbeu, duke u shitur një zotërim osmanëve, ndërsa dy vëllezërit e tij vazhduan të mbështesin Skenderbeun deri në vdekjen e tij dhe më pas ka vazhduar për të luftuar për forcat veneciane.

FamiljaRedakto

Sipas Nolit, Gjergji dhe vellai i tij Ivan dhe Gojko kane qene niperit e Skenderbeu nga motra e tij Jelena[1] qe u martua me Pal Balshen.[2] Gjenealogjia e familjes Kastrioti e shkruar nga Karl Hopf nuk e paraqet informimin per Gjergj Stres Balsha qe te kete qene djale i motres Jelena te Skenderbeut.[3]

Lidhja e LezhësRedakto

Tre vellezerit Balshaj morren pjese ne themelimin e Besëlidhja e Lezhës, nje alenance e krijuar nga xhaxhai i linjes amesore Skenderbeu, pasi u takuan ne kishen e Shen. Kollit ne Lezhë ne mars 2, 1444. Si anetare ishin edhe Lekë Zaharia, Pjetër Spani, Lekë Dushmani, Andrea Topia, Gjergj Arianiti, Theodor Muzaka, Stefan Crnojević, and their subjects.[B] Skendebeu u zgjodh udheheqesi i saj, dhe kryekomandant i forcave te armatosura me nje numer te pergjithshsem prej 8,000 luftetaresh.[4][5]

Ne 1451 mbasi Alfonso nenshkroi Traktati i Gaeta-s me Skenderbeun, ai nenshkroi marreveshje te ngjashme Gjergj Stres Balshen dhe nje anetar tjeter te parise se Arbërisë me: Gjergj Arianitin, Ghin Musachi, Pjetër Spani, Pal Dukagjini, Thopia Musachi, Peter nga Himara, Simon Zanebisha dhe Carlo Toco.[6]

George ishte një nga fisnikët që terhoqi mbështetjen e tij per Skenderbeun.[7][8] Sipas historianeve shqiptare Kristo Frashëri dhe Fan Noli, Strez Balšić e tradhetoi Skanderbeun duke ia shitur fortesen e Modricës Perandorisë Osmane pranverën 1457.[9][10] Hamza Kastrioti e braktisi Skënderbeun disa javë më vonë.[11]

ReferimetRedakto

 1. ^ Noli 1947, p. 208

  Scanderbeg had three Balsha nephews from his sister Yella. Of these only George Stresi Balsha betrayed him, while the two others, John and Gioka, served him loyally to the end

 2. ^ Theodōros Spandouginos; Donald MacGillivray Nicol (1997). On the Origin of the Ottoman Emperors. Mbretëria e Bashkuar: Cambridge University Press. f. 96. Marrë më 25 mars 2012. Skanderbeg... sisters...Iella, who married Paul Balša Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Hopf, & 1873 p. 236

  Yella e.p.:n.n.)

 4. ^ Fox, Robert (1993), The inner sea: the Mediterranean and its people, Alfred A. Knopf, f. 195 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Vlora, Ekrem Bey (1956), The Ruling Families of Albania in the pre-Ottoman Period in: Contributions to the History of Turkish Rule in Albania: an Historical Sketch, arkivuar nga origjinali origjinali më 24 nëntor 2011, marrë më 13 prill 2014 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Noli 1947, p. 49

  Later on Alphonse concluded similar treaties with George Araniti, Ghin Musachi, George Stresi Balsha, Peter Spani, Paul Ducaghini,...

 7. ^ Skendi, Stavro (1980). Balkan cultural studies. East European Monographs. f. 175. ISBN 9780914710660. Marrë më 24 mars 2012. ..Arianiti's nephew,...Nicholas and Paul Dukagjini and Hamza Kastrioti deserted to the Ottomans Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Noli 1947, p. 208

  Scanderbeg had three Balsha nephews from his sister Yella. ... George Stresi Balsha betrayed him, ...

 9. ^ Frashëri, Kristo (1964). The history of Albania: a brief survey. s.n. f. 79. Marrë më 25 mars 2012. Before long, another commander, Gjergj Stres Balsha, treacherously yielded to the Turks the frontier fortress of Modritza. After a couple of weeks , the nephew and the most closely related collaborator of Scanderbeg, Hamza Kastrioti,...betrayed likewise...year 1457 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Noli 1947, p. 114

  Më 1456 Gjergj Stres Balsha, i biri i Jellës, se motrës se Skënderbeut, ua shiti turqvet kështjellën kufitare të Modricës për 30.000 dukatë argjendi.

 11. ^ Frashëri, Kristo (1964). The history of Albania: a brief survey. s.n. f. 79. Marrë më 25 mars 2012. After a couple of weeks, the nephew and the most closely related collaborator of Scanderbeg, Hamza Kastrioti,...betrayed likewise...year 1457 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

BurimeRedakto