Gorilla e Malit ( Gorilla beringei beringei) është një nga dy nënspeciet e Gorillave Lindore. Ka dy popullata Gorillash Mali, një në malin vullkanik VirungaAfrikën Qëndrore dhe tjetra në Ugandë

Gorilla e Malit
Mountain gorilla in Rwanda.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Primates
Familja: Hominidae
Gjinia: Gorilla
Speciet: G. beringei
Nënspeciet: G. b. berengei
Emri trinomial
Gorilla beringei beringei
Matschie, 1914
Eastern Gorilla area.png
Territori i përhapjes me të kaltër

PërshkrimiRedakto

Gorillat e Malit kane flokë më të gjatë e më të errët se gorillat e tjera, kjo u lejon t`i përshtaten si motit të ngrohtë ashtu dhe motit të ftohtë si dhe të udhëtojnë në zona ku temperatura zbret nën 0 gradë Celcius. Zakonisht meshkujt kanë dyfishin e peshës së femrave, rreth 204–227 kg dhe gjatësi nga 1.5 m deri në 1.8 m. Krahët i ka më të gjtë se këmbët dhe mund t`i shtrijë deri në 2.25 m.

UshqimiRedakto

Gorillat janë më aktive nga ora 6 e mëngjesit deri në orën 6 të pasdites dhe pjesën më të madhe të këtyre orëve e kalojnë duke ngrënë sasi të mëdha ushqimi që përbëhet nga:

Meshkujt e rritur hanë mbi 34 kg ushqim në ditë ndërsa femrat jo më shumë se 18 kg.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Gorilla beringei beringei – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura iucn