Guci (malazezisht : Гусиње Gusinje) është qytezë në afërsi të ngushticës së Plavës e cila shtrihet në një shpat malor dhe qendër njësie administrative në Mal të Zi. Në afërsi të Gucisë gjendet edhe fshati tjetër rrënjës Shqiptar Vuthaj. Në afërsi të Gucisë ndodhet vendkalimi kufitar me Shqipërinë (Vermosh - Guci).

Guci
Popullsia
 • Gjithsej1.704

Pak historiRedakto

 
Xhami

Gucia është vendlindja e udhëheqësit të paharruar luftarak të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit si edhe Ali Pashë Gucia.

DemografiaRedakto

Popullsia është shqiptare, por ka edhe boshnjakë dhe të tjerë. Popullata shqiptare në Guci viteve të fundit është mpakur shqetësueshëm si rrjedhojë e emigrimit të vazhdueshëm për në SHBA dhe vende të tjera perëndimore.

StatistikatRedakto

Përbërja etnike sipas regj. 2003.

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 2402
1953 2555
1961 2756
1971 2695
1981 2625
1991 2076
2003 1704

KulturaRedakto

Kultura e ketij qyteti eshte e larte ka shkolla 9-vjeçare te mesme po ashtu dhe gjimnaze .

PolitikaRedakto

Myslimanët (kombësi)

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto