Plava

faqe kthjelluese e Wikimedias

Plavë, (malazezisht: Плав/Plav) është venbanim në veri të Alpeve Shqiptare, në pjesën lindore të Republikës së Malit të zi. Gjithashtu është qendër e komunës së Plavës, ku bënë pjesë edhe qyteza e Gucisë. Në vlerësimin e numrit të popullësisë më 2004, Komuna e Plavës kishte 21.604 banorë, nga të cilët 26.26% ishin shqiptarë. Përveç në Plavë dhe Guci, komuniteti shqiptarë jeton edhe në fshatrat: Vuthaj, Martinaj, Kukaj dhe Dol.

Plavë
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi

GjeografiaRedakto

DemografiRedakto

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 1850  
1953 2018
1961 2535
1971 3058
1981 3348
1991 4073
2003 3615

KulturaRedakto

GjuhaRedakto

Boshnjake/Shqipe.

Lidhje e jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto


Koordinatat: 42°35′44″V 19°56′42″L / 42.59556°V 19.94500°L / 42.59556; 19.94500