Härjedalen (Norvegjisht: Herjedalen) është provincë (landskap) në qendër të Suedisë. Kufizohet me Norvegjinë dhe Trøndelag në perëndim, me Dalarna në jug, me Jämtland në veri dhe me Medelpad dhe Hälsingland në lindje. Härjedalen është provinca më e vogël sipas popullësisë me rreth 10 000 banorë dhe është i dymbëdhjeti sipas sipërfaqes me 11,954 kilometra katrorë. Në të kaluarën ishte pjesë e Norvegjisë, por u bë pjesë e Suedisë pas nënshkrimit më 13 gusht 1645 e cila kjo nënshkrim i dha fund luftës Torstenson.

Härjedalen
Stema zyrtare e Härjedalen
Location of Härjedalen
Popullsia
 • Gjithsej9.747

GjeografiaRedakto

Katër të pestat e sipërfaqes është 50 metra mbi nivelin e detit dhe dyzetë vende gjenden 1000 metra mbi nivelin e detit. Högvålen është fshati më i madh në Härjedalen. Mali më i lartë është Helagsfjället e cila është 1,796 metra e lartë.