Hafnarfjörður

komunë në Islandë
(Përcjellë nga Hafnarfjarðarkaupstaður)

Hafnarfjörður (islandisht: Hafnarfjarðarkaupstaður), është një qytet port dhe komunëIslandë, rreth 10 km (6 mi) në jug të Reykjavík. Kjo komunë ndodhet në rajonin i Kryeqytetit, dhe është pjesë e Zonës zgjedhore Jugperëndimore.

Hafnarfjörður
Hafnarfjarðarkaupstaður
Komunë
Pamje e qendrës së qytetit të Hafnarfjörður
Pamje e qendrës së qytetit të Hafnarfjörður
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Vendndodhja në Islandë
Vendndodhja në Islandë
Popullsia
 • Gjithsej27.357
{{{postal_code_type}}}
220, 221, 222

Ai është qyteti i tretë më i populluar në Islandë, pas Rejkjavik dhe Kópavogur. Si qyteti i tretë më i madh, Hafnarfjordur ka krijuar industrinë lokale dhe një shumëllojshmëri të aktiviteteve urbane, me evente vjetore të festivaleve.

Aktivitete

Redakto

Qyteti është vendi i festivali vjetor të vikingëve, ku entuziastët e kulturës së vikingëve nga e gjithë bota shfaqin rikonstruksione të veshjeve, shpatave-luftuese, dhe objekte të artizanat të vikingëve.

Historia

Redakto

Hafnarfjörður (me domethënie port - fjord) e merr emrin e tij nga porti i shkëlqyer natyror i zonës. Qyteti është emëruar për herë të parë në mesjetë në librin e vendbanimeve Landnámabók, dhe raportet e hershme të udhëtimeve në Hafnarfjordur datojnë nga fundi i shekullit të 14.

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto