Ibragim Gasanbekov

futbollist

Ibragim Gasanbekovich Gasanbekov (Rusisht: Ибрагим Гасанбекович Гасанбеков; lindur më 25 tetor 1969Khasavyurt; vdiq më 3 korrik 1999 në një aksident me makinë) ishte një ish futbollist azerbajxhanas. Ai e nisi karrierën e tij te FC Dynamo Makhachkala ku qëndroi në vitin 1991, duke shënuar 13 gola në 38 ndeshje. Pas kësaj, ai transferohet te rivalët e FC Anzhi Makhachkala ku shënoi 156 gola në 236 ndeshje. Ai ka qënë lojtar i kombëtares azerbajxhanase ku ka luajtur dy ndeshje. Ai gjithashtu kishte të drejtën për të luajtur me kombëtaren ruse pasi kishte nënshtetësinë ruse. Gasanbekov vdiq më 3 korrik 1999 në një aksident me makinë pasi makina e tij u përplas kokë më kokë me një kampion Kamaz.

Ibragim Gasanbekov
Të dhënat personale
Emri i plotëIbragim Gasanbekovich Gasanbekov
Data e lindjes25 tetor 1969
Vendi i lindjesKhasavyurt, RSFS Rusi
Data e vdekjes3 korrik 1999
Vendi i vdekjesMakhachkala, Rusi
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1991FC Dynamo Makhachkala38(13)
1992-1999FC Anzhi Makhachkala236(156)
Ekipi kombëtar
1996Azerbajxhani2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ndeshjet me kombëtarenRedakto

TrofeRedakto

PersonaleRedakto

  • Liga e Dytë Ruse golashënuesi më i mirë: 30 gola (Zona 1, 1993); 33 gola (Zona e Perëndimit, 1996).

Lidhje të jashtmeRedakto