Ishulli i Krishtlindjeve (Anglisht: Christmas Island) i njohur zyrtarisht si Territori i Ishullit të Krishtlindjeve, është një territor i jashtëm australian që përfshin ishullin me të njëjtin emër. Ndodhet në Oqeanin Indian, rreth 350 kilometra në jug të Java dhe Sumatra dhe rreth 1,550 km në veri-perëndim të pikës më të afërt në kontinentin australian. Shtrihet 2,600 km në veriperëndim të Perthit dhe 1,327 km në jug të Singaporit. Ka një sipërfaqe prej 135 kilometra katrorë.

Ishulli i Krishtlindjeve
Christmas Island
Vendndodhja e Ishullit të Krishtlindjes (me rreth të kuq) dhe kontinenti i Australisë (në të kuqe)
Vendndodhja e Ishullit të Krishtlindjes (me rreth të kuq) dhe kontinenti i Australisë (në të kuqe)
Shtet sovranStampa:Country data AUS Australi
Shpallja e sovranitetit britanik
(aneksimi)
6 qershor 1888
Transferuar nga Singapori
në Australi
1 tetor 1958
Kryeqyteti
dhe qyteti më i madh
Flying Fish Cove
Qeveria
 • LlojiVarësi e administruar drejtpërdrejt
 • MonarkElizabeth II
 • Guvernatori i PërgjithshëmDavid Hurley
 • AdministratorNatasha Griggs
 • Shire of Christmas IslandGordon Thompson
Sipërfaqja
 • Gjithsej135 km2 (52 sq mi)
Lartësia më e lartë
361 m (1,184 ft)
Popullsia
 (2016)
 • Gjithsej1.843
 • Vendinuk është e rradhitur
 • Dendësia10,39/km2 (2,690/sq mi)
 • Dendësia vendinuk është e rradhitur
Zona kohoreUTC+07:00 (CXT)
Kodi postar
WA 6798
Prefiksi+61 891
GDP nominal (2010)US$52,177,900[1]
ValutaDollari australian

Ishulli i Krishtlindjeve kishte një popullsi prej 1,843 banorësh që nga viti 2016, shumica jetonte në vendbanime në skajin verior të ishullit. Vendbanimi kryesor është Flying Fish Cove. Historikisht, Australianët aziatikë me prejardhje kineze, malajase dhe indiane përbënin shumicën e popullsisë.[2][3] Sot, rreth dy të tretat e popullsisë së ishullit vlerësohet të kenë prejardhje kineze të Ngushticës (megjithëse vetëm 21.2% e popullsisë deklaroi një prejardhje kineze në 2016), me një numër të konsiderueshëm malajsish dhe australianë evropianë dhe një numër më të vogël indianësh të ngushticës. dhe euroaziatikëve. Janë në përdorim disa gjuhë, duke përfshirë anglishten, malajishten dhe dialekte të ndryshme kineze. Islami dhe budizmi janë fetë kryesore në ishull. Çështja e fesë në regjistrimin australian është fakultative dhe 28% e popullsisë nuk e deklarojnë besimin e tyre fetar, nëse ka.[4]

I pari evropian që pa ishullin e Krishtlindjeve ishte Richard Rowe i Thomas më 1615. Kapiteni William Mynors e quajti atë në ditën e Krishtlindjes (25 dhjetor) 1643. Ai u vendos për herë të parë në fund të shekullit të 19-të. Izolimi gjeografik i Ishullit të Krishtlindjeve dhe historia e shqetësimeve minimale njerëzore ka çuar në një nivel të lartë endemizmi midis florës dhe faunës së tij, gjë që është me interes për shkencëtarët dhe natyralistët. Shumica (63 përqind) e ishullit përfshihet në Parkun Kombëtar të Ishullit të Krishtlindjeve, i cili përmban disa zona të pyjeve parësore musonore. Fosfati, i depozituar fillimisht si guano, është nxjerrë në ishull që nga viti 1899.

Referime Redakto

  1. ^ Lundy, Kate (2010). "Chapter 3: The economic environment of the Indian Ocean Territories". Inquiry into the changing economic environment in the Indian Ocean Territories (PDF) (në anglisht). Parliament House, Canberra: Joint Standing Committee on the National Capital and External Territories. fq. 22. ISBN 978-0-642-79276-1.
  2. ^ Neville-Hadley, Peter (14 dhjetor 2017). "Christmas Island – the next big thing in travel? Home to Chinese, Indians, and Malays, it's a fascinating mix of cultures". www.scmp.com (në anglisht). South China Morning Post. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2017. Marrë më 17 janar 2017.
  3. ^ "The Christmas Island Story" (PDF). AUFP Platypus (në anglisht). Vëll. 36. 1980. fq. 12–13. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019.
  4. ^ "Religious Affiliation (RELP)". Census of Population and Housing: Understanding the Census and Census Data, Australia, 2016 (në anglisht). 7 nëntor 2017: Australian Bureau of Statistics. 8 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 11 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Vendodhja (lidhja)