Jaguari Evropian (Panthera (onca) gombaszoegensis) jetonte rreth 1.5 milion vjet më parë, dhe është specia Panthera më e hershme e njohur në Evropë. Mbetjet fosile u njohën për herë të parë nga vendi Olivola në Itali dhe nën sinonimin Panthera toscana nga lokalitete të tjera italiane. Më vonë ekzemplarët janë gjetur në Angli, Gjermani, Spanjë, Francë dhe Hollandë. Ndonjëherë ai njihet dhe si një nënspecie e jaguarit (Panthera onca).[1]

Jaguari Evropian
Vargu kohor: Pleistoceni i hershëm deri në Pleistocenin e vonë
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Lloji:
P. gombaszoegensis
Emri binomial
dagger Panthera gombaszoegensis
Kretzoi, 1938

PërshkrimiRedakto

Jaguarët Evropianë ishin më të mëdhenj se jaguarët e ditëve të sotme të gjetur në Amerikën Jugore,[2] si jaguari Pantalez.[3] Me një peshë trupore midis 70 dhe 210 kilogram (154 deri në 463 lbs), ata ishin të aftë të rrëzonin gjahun më të madh. Një formë e ngjashme me Panthera gombaszoegensis është gjetur që nga periudha e hershme e PleistocenitAfrikës Lindore dhe kishte karakteristika të ngjashme me luanin dhe tigrin.[2]

Habitati dhe sjelljaRedakto

Jaguari Evropian shpesh është menduar të jetë një mace që banon në pyje, të ngjashme me habitatet e jaguarit modern, edhe pse zbulimet e kohëve të fundit sugjerojnë që shoqata midis jaguarëve Evropianë dhe habitateve të pyllëzuara nuk është aq e fortë sa shpesh ishte menduar.[4] Ishte ndoshta një kafshë e vetmuar.

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Hemmer, H & R.-D. Kahlke. 2005. Nachweis des Jaguars (Panthera onca gombaszoegensis) aus dem späten Unter- oder frühen Mittelpleistozän der Niederlande. Deinsea, Annual of the Natural History Museum Rotterdam. P. 47-57.
  2. ^ a b D. Mol,; W. van Logchem; J. de Vos (2011). "New record of the European jaguar, Panthera onca gombaszoegensis (Kretzoi, 1938), from the Plio-Pleistocene of Langenboom (The Netherlands)". Cainozoic Research. 8 (1–2): 35–40. Marrë më 2015-09-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)
  3. ^ Seymour, K.L. (1989). "Panthera onca" (PDF). Mammalian Species. 340 (340): 1–9. doi:10.2307/3504096. JSTOR 3504096. Marrë më 2015-09-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ O'Regan, H.J., A. Turner & D.M. 2002. Wilkinson. European Quaternary refugia: a factor in large carnivore extinction? Journal of Quaternary Science 17(8) 789–795. (Full text pdf Arkivuar 21 gusht 2006 tek Wayback Machine)
  • A. Turner: The big cats and their fossil relatives. Columbia University Press, 1997.ISBN 0-231-10229-1


 Ky artikull rreth mishngrënësve është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirsuar këtë artikull.