Janosh Huniadi (hungarisht: Hunyadi Janos, rumanisht: Ioan de Hunedoara; rr. {{{1}}} 1406 – 11 gusht 1456) ishte nje udheheqes i ushtrise hungareze dhe figure politike ne Evropen Qendrore dhe Juglindore gjate shekullit te 15-te. Ai ishte dhe nje nga aleatat me besnike te Skenderbeut gjate pushtimit otoman.Sipas burimeve me bashkekohore, ai ishte i biri i nje familje fisnike me origjine rumune. Ai pervetesoj aftesite ushtarake ne territoret kufitare ne jug te Mbreterise se Hungarise, te cilat ishin te ekpozuara ndaj sulmeve Osmane.

Janosh Huniadi
Regjent-Guvernatori i Mbretërisë së Hungarisë
Vojvod i Transilvanisë
Iancu Hunedoara.jpg
Bashkëshorte Erzsébet Szilágyi
Fëmijë Ladislaus Hunyadi
Matthias Corvinus
Shtëpia Shtëpia e Huniadit
Baba Voyk
Nëna Elizabeth Morsina
Lindi rr. {{{1}}} 1406
Vdiq 11 gusht 1456
Zimony/Zemun,
Mbretëria e Hungarisë (tani Serbi)
Varrimi St. Michael's Catholic Cathedral,
Gyulafehérvár/Alba Iulia,
Mbretëria e Hungarisë (tani Rumani)
Nënshkrimi

Femijeria (rr. 1406 1406 – rr. 1420 1420)Redakto

Një statut për lejë mbretërore e lëshuar më 18 tetor 1409 përmban referencën e parë për Janosh Huniadi-n [1][2][3].

Rritja e nje gjeneraliRedakto

General dhe politikianRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Kubinyi 2008, f. 7. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFKubinyi2008 (Ndihmë!)
  2. ^ Teke 1980, f. 80. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFTeke1980 (Ndihmë!)
  3. ^ E. Kovács 1990, f. 7. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFE._Kovács1990 (Ndihmë!)