José Manuel Imbamba është Arqipeshkvi katolik i Ipeshkvisë katolike të Saurimot që nga 12 prilli, 2011.[1]

Arqipeshkvi Imbamba, 23 gusht, 2015.
Stema e Ipeshkvit Imbamba.

Biografia dhe jeta

Redakto

Ka lindur më 7 janar 1965 në Boma, në një periferi e Saurimos. Fillimisht studjoi në seminaret peshkopale në Luanda.

1991 u shugurua prift; frekuentoi kurset gjuhësore dhe letërsi të huaj në Pontificia università urbaniana dhe merr liçensën e filozofisë në Romë.

Shërbesa peshkopale

Redakto

6 tetor 2008 Papa Benedikti XVI e cakton Ipeshkvin e Dundot. Ai mori urdhrin ipeshkvor në 14 dhjetorin e ardhshëm në 2008, ipeshkvi Filomeno do Nascimento. 12 prill 2011 u transferua në Kryedioqezën e Saurimos.[2];[3];[4]

Fotografitë

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Bispo de Saurimo alerta a juventude". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 6 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Homilia Dom José Manuel Imbamba, Arcebispo de Saurimo e Porta voz da CEAST, missa dos 59 anos da Ecclesia". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 6 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ As famílias deixaram de ser escolas de virtudes sociais
  4. ^ "Conferencia episcopal de Angola e São Tomé". Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 6 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto