Benedikti XVI

papa i 265-të i Kishës Katolike
(Përcjellë nga Papa Benedikti XVI)

Papa Benedikti XVI (i lindur Joseph Alois Ratzinger 16 prill 1927, Marktl - v. 31 dhjetor 2022, ) ishte papa i 265 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 prill 2005 dhe deri më 2013. Paraardhës i tij ishte Papa Gjon Pali II, ndërsa pasardhësi Françesku II.

Benedikti XVI
papa i 265 i Kishës Katolike
Zgjedhja 19 prill 2005
Shugurimi peshkopal 24 prill 2005
Motoja Cooperatores veritatis
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Gjon Pali II
Emri Joseph Alois Ratzinger
Lindja Marktl, 16 prill 1927
Vdekja 31 dhjetor 2022
Firma

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjon Pali II
Papë
19 prill 2005
Pasardhësi 
Francesku II