Julieta Lanteri (22 mars, 1873 — shkurt 25, 1932) ishte një mjeke Italo-argjentinase, udhëheqëse e mendimit të lirë, dhe aktiviste për të drejtat e grave në Argjentinë , si dhe për reformat shoqërore në përgjithësi.

Julieta Lanteri
JULIETA LANTERI 1873-1932.jpg
U lind22 mars, 1873
VdiqShkurt 25, 1932 (58 vjeç)
ArsimiUniversiti i Buenos Aires

JetaRedakto

Julie Madeleine Lanter u lind në zonat rurale të Briga Marittima, në Provincën e Kuneos, Itali (sot La Brigue, Francë).[1] Prindërit e saj, Mattea Guido dhe Pierre-Antoine Lanteri, emigruar në Argjentinë me dy bijat e tyre në vitin 1879, ndërsa ajo rrit në Buenos Aires dhe La Plata.[1][2]

Në vitin 1891, ajo u bë gruaja e parë që regjistrohet në shkollë përgatitore Colegio Nacional de La Plata, një kolegj publik. Më pas diplomoj në Farmakologji në Universitetin e Buenos Aires në vitin 1898,[1] Lanter u regjistrua në universitetin e Shkollës së Mjekësisë me lejen e Dekanit, prof. Dr. Leopoldo Montes de Oca. Ajo do të përballej me kundërshtime për karrierën e saj si studente ashtu edhe si profesioniste nga konservatorët; kundërshtimet përfshirë konceptit më të gjerë për të lejuar apo jo gratë për të ndjekur një karrierë, e deri tek ato më të imtat të tilla si se një grua nuk duhet ekzaminojë një kufomë. Këto përvoja udhëhoqën Lanter-in dhe Dr. Cecilia Grierson (gruaja e parë që fiton një Diplomë të Mjekësisë në Argjentinë) të bashkë-themelojnë Asociación de Universitarias Argentinas, shoqata e parë e grave e studenteve universitar në vend, në 1904. Pas një praktike në repartin e grave në Spitalin San Roque,[3] Lanteri u bë, në vitin 1907, gruaja e pestë në Argjentinë që fitoi një Diplomë në Mjekësi, dhe gruaja e para italo-argjentinase.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c "Lanteri e Pastorelli in Argentina". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Julieta Lanteri". El Argentino. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2013. Marrë më 10 maj 2016. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Argentines of To-day. New York: The Hispanic Society of America. 1920. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)