Kohavision

(Përcjellë nga KTV)

Kohavision (sqt. Koha-vizion, shkurt KTV) është një rrjet televiziv kosovar, pjesë e Grupit KOHA, me pronare Flaka Surroi. U themelua nga Veton Surroi më 22 shtator 2000, pak pas fundit të Luftës së Kosovës.[2][3]

Kohavision
LlojiKanal gjeneralist
ShtetiKosovë
Zona e transmetimitKosovë
Shqipëri
Maqedoni
Mali i Zi
SelitëPrishtinë, Kosovë
Programimi
Gjuha/ëtshqip
Përmasa e figurës1080i 16:9
Pronësia
PronariFlaka Surroi
PrindiGrupi Koha
Njerëzit kyçBerat Bicaj (drejtor)[1]
Kanalet simotraArta News
Historia
Nisur22 shtator 2000; 23 vite më parë (2000-09-22)
ThemeluesiVeton Surroi
Lidhjet
Faqja zyrtarehttps://koha.net

Më 12 nëntor 2009,[4] Kohavision lansoi në rrjetet kabllore kanalin 24-orësh të lajmeve Arta News (atëkohë TV Arta).

Historiku

Redakto

Kohavision së pari u transmetua në vitin 2000. Që atëherë, ka marrë shumë popullaritet, dhe jo vetëm në Kosovë, por edhe në Shqipëri dhe popullsinë shqipfolëse të Maqedonisë dhe Malit të Zi. Ajo zhvilloi më së shumti gjatë kohës kur Veton Surroi e udhëhoqi.[sipas kujt?] Kohavision ka qenë i kufizuar deri në vetëm dy orë transmetimi në ditë, derisa në vitin 2002 mori formën e një transmetuesi 24-orësh.

Me themelimin e Partisë Reformiste ORA, Veton Surroi kaloi pronësinë e KTV-së dhe Grupit Koha në përgjithësi tek motra e tij Flaka Surroi në 2006.[3]

Programacioni

Redakto

Emisione aktuale

Redakto
 • 038
 • 60 Minuta
 • Betimi për drejtësi
 • Captain Fm
 • Cosmo
 • Çka Ka 3
 • Drive Me Crazy (2022-vijon) - bashkëpunim me GLAM Radio[5]
 • E njohura e panjohur me Arianit Kocin (2023-vijon)
 • Express (2003-vijon)[nevojitet citimi]
 • Fashionista
 • Interaktiv (2011-vijon)
 • Jeta
 • Konfront (2022-vijon)
 • Kutia
 • Lajmet e mbrëmjes
 • Nëpër Film
 • Programi Fluturues i Fëmijëve (PFF)
 • Pro X
 • Riciklim
 • Rreth Botës
 • Sporti në KTV
 • SOT (2013-vijon)
 • Tabu
 • Te Linda
 • Tempus
 • Top Koha Music
 • Ushqimi dhe shëndeti me Lindën
 • Wildlife me Arian Mavriqin

Serialet

Redakto

Serialet vendore

Redakto

Serialet e huaja

Redakto

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "TV KOHA VISION". Komisioni i Pavarur i Mediave. Marrë më 5 maj 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Grupi Koha SH.P.K." Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Arkivuar nga origjinali më 2023-08-01. Marrë më 2023-08-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 3. ^ a b "Grupi Koha Sh.p.k". Media Ownership Monitor. Marrë më 5 prill 2024.
 4. ^ "8 vjet TV ARTA". Koha.net. 12 nëntor 2017. Marrë më 8 mars 2024.
 5. ^ Kohavision. ""Drive me crazy" sot prej 16:00 në KTV". YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto