Beti e Shëmtuar (origj. Yo Soy Betty la Fea - sqt. Une jam Beti, e Shëmtuara) ishte një telenovelë e prodhuar në Kolumbi që u transmetua në vitin 1999 u transmetua. Në gjuhën shqipe, kjo telenovelë u transmetua e titruar në vitin 2005Top Channel (Shqipëri) dhe në Kohavision (Kosovë).

Beti e Shëmtuar
Yo Soy Betty la Fea
GjiniaTelenovelë, Dramë dhe Komedi
Krijuar ngaFernando Gaitan
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseYolanda Rayo - Se Dice de Mi
ShtetiKolumbia
Gjuha në prodhimin origjinalSpanisht
Nr. i episodeve169
Prodhimi
Kohëzgjatja24
Kompania e prodhimitRCN
Transmetimi
Transmetimi origjinal12 shtator 1999

Në ketë telenovelë flitet për Beti-n (Beatriz Aurora Pinzon Solano), një vajzë e shëmtuar, por e suksesshme dhe inteligjente. Ajo është sekretare e firmës së modës së Armando-s (Armando Mendoza Saenz), me të cilin Beti është e dashuruar, por ai është i martuar. Pas një farë kohe edhe Armando dashurohet me Betin, derisa të dy martohen. Këtu telenovela merr fund.

Versionet tjera

Redakto

Aq shumë sukses ka pasur Beti, saqë disa kompani prodhimi kanë provuar të fitojnë licensimin për të prodhuar në gjuhë të veta, dhe kështu kanë dalë disa versione, si versioni gjerman i kësaj Telenovel Verliebt in Berlin (sqt. I dashuruar në Berlin), ku aty protagonisti e ka emrin Lisa, por tema është e njëjtë, disa shtete e kanë dubluar ketë Telenovelë, si Kina, Filipinet dhe Rusia. Salma Hayek një aktore e njohur meksikane në ShBA ka fituar licensimin për të prodhuar 2006/2007 me firmë produksione të vetë dhe me stacionin televizione ABC, kjo Telenovelë në gjuhën angleze do të transmetohet me titullin Ugly Betty (sqt.: Beti e Shëmtuar), në versionin amerikan do të luajë America Ferrera Betty.

Lidhje të jashtme

Redakto