Kalaja (Gjyteti) në Strofc

monument kulture në Kosovë
(Përcjellë nga Kalaja e Strocit)

Kalaja e Strofcit ose Gjyteti i Strofcit është një fortesë antike, monument i trashëgimisë kulturore në Strofc, Vushtrri, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 0301-133/88.

Kalaja Gjyteti në Strofc
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Strofc, Vushtrri, Kosovë
Ndërtuar Antikë, Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 0301-133/88
Nr. i referencës 2912

HistorikuRedakto

Në fshatin Stroc gjendet kalaja e njohur me emërtimin Gradina, lokalitet ky arkeologjik me indikacione të shfrytëzimit që nga parahistoria, antika e vonë dhe mesjeta e hershme. Në shpatet e kodrës, vërehen mure të vendosura në formë të kaskadave, që shkojnë deri lart në majë të kodrës. Këtu edhe në ditët e sotme, vërehen gjurmët e kullave dhe bedenave apo mureve rrethuese të kësaj fortese, me trashësi deri në 2 metra. Sipas konfiguracionit të terrenit dhe gjurmëve të evidentuara, supozohet se këtu gjendej një objekt me karakter kulti që mbase u ka shërbyer banorëve të saj lokalë.[2] [3]

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ http://dtk.rks-gov.net/tkk_objekti_en.aspx?id=9463 Stroc Fortress (Vushtrri)
  3. ^ Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). 1. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. f. 745. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 42°42′29″V 20°58′50″L / 42.707994°V 20.980610°L / 42.707994; 20.980610