Kampionati Botëror i Formula Një 1994

Formula 1 kampionati i vitit 1994 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 45-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 27 mars dhe mbaroi më 13 nëntor, pas 16 (gjashtëmbëdhjet) garave të zhvilluara.


Formula 11995
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Benetton
Koment: Këtë vit filloi të ndahet çmimi i madhë për Evropën përmes garës F1 Evropa me seli në Jerez de la Frontera nga Donington Park.
Përdorimi i stampës

Sezoni mbahet mend si një nga sezonet më tragjike dhe më kontraverze në historinë e Formula 1 garimeve. F1 1994 ishte sezoni me rezultat më të ngushtë në historinë e kërij sporti gjer në këtë vit meqë Michael Schumacher fitoi titullin me vetëm 1 pikë dallim nga piloti Damon Hill.

Sezoni Redakto

Skeda:Ayrton Senna.jpg
Ayrton Senna
 
Varri i pilotit Ayrton Senna.

U bënë ndryshime të rëndësishme të rregullave garuese në këtë sezon, duke ndaluar të ndihmuarit e pilotit në veturë, siç ishte kontrolli tradicional, u ndryshuan rregullat në pit-stop, kështu që rol të rëndësishëm tani do të luante taktika e ekipit.[1] Para fillimit të sezonit supozohej se pilotii kipit Williams, braziliani Ayrton Senna, do të fitonte titullin e tij të katërt dhe ekipit të tij do t'i sillte titullin e shtatë në garën për titullin e konstruktorëve.[2]

Gara e parë e vitit 1994 u zhvillua në qarkun Autódromo José Carlos Pace, emëruar sipas pilotit brazilian José Carlos Pace, në São Paulo, Brazil. Senna arriti pol-pozitën në venin e tijë të lindjes për 3/10 e sekondës më shpejtë se piloti gjerman Michael Schumacher i cili pilotonte për ekipin Benetton-Ford. Alesi, Hill, Frentzen dhe Morbidelli u radhitën pas tyre, e që tëgjith për rreth 1 sekondë më të ngadalshëm se Senna.[3] Senna nuk mundi të konkuronte me veturën e Schumacherit kështu që u largua nga gara më herët.[4] Schumacheri vazhdoi dhe arrti të fitojë garën, i dyti u rradhit Damon Hill, i treti Jean Alesi. Gara mbahet në mend nga aksidenti ku ishin të kyçur Jos Verstappen në debitimin e tij dhe Martin Brundle i ekipit McLaren.

TI Qarku i posa konstruktuar ishte nikoqir i garës së dytë, Senna përsëri arriti pol-pozitën i përcjellur nga Michael Schumacher. Senna nuk arriti të kompletojë as edhe një xhiro sepse u shtyt nga gara nga ish kolegu i tijë Mika Häkkinen. Schumacher përsëri fitoi garën i përcjellur nga Gerhard Berger dhe Rubens Barrichello, të cilët jo vetëm që arritën podiumet e tyre të para por edhe për ekipin Jordan, ishin këto podiumet e para.

Në fillim kishte dhe komlikime tjera që kur JJ Lehto kishte aksident me pilotin Pedro Lamy që shkaktoi paraqitjen e veturës së sigurimit. Pas 6 xhirove me veturë të sigurimit garimi vazhdoi, por vetëm një xhiro më vonë Senna doli nga qarku dhe ndodhi aksidenti fatal i cili i shkaktoi vdekjen pilotit.

Formula 1 e tronditur vazhdoi garimet në Monako ku Karl Wendlinger pati aksident të rëndë me Sauberin e tijë gjatë kualifikimeve duke mbetur në koma për dy javë. Michael Schumacher arriti pol pozitën para pilotit Mika Häkkinen. Shumi arriti që me superioritet të lartë të e përfundojë garën duke udhëhequr gjatë tërë kohës, Brundle dhe Berger arritën në podium.

Duke parë aksidentet në Imola dhe Monako, shumica e pilotëve insistuan në sigurimin e qarkut Circuit de Catalunya për garim më të sigurtë në Spannjë. Kjo çoi në rregullimin e konstruksioneve të përkohëshme në pjesët e qarkut të cilat u konsideruan si të rrezikshme.[5] Schumacheri arriti pol pozitën e dytë në sezon me mbi gjysmë sekonde më shumë shpejtësi se sa piloti Damon Hill.

Benetton bëri që Schumacher të marrë pjesë në qarkun nikoqir pët të në Gjermani ku u kualifikua i katërsti pas pilotëve Berger, Alesi dhe Hill. Schumacher nuk arriti të e përfundojë garën pasiqë u largua nga gar në xhiron e 20të të garës 45 xhiroshe pasi që kishte probleme me motorin. Në garë mbeti Gerhard Berger i cili arriti fitoren e 58 për ekipin e tijë Ferrari. Gara mbahet mend për dy incidente: në të parin incident morën pjesë 11 vetura për të cilin Mika Häkkinen më vonë u akuzua nga FIA dhe u dënua më një garë largim[6] dhe incidenti i dytë ishte kur në pit stop vetura e Jos Verstappen, Benetton u ndez zjarrë pasi që derivati aksidentalisht ishte shpërndarë në pjesët e nxehta të veturës, Verstappen në këtë ras shpëtoi me djegje të vogla në hundën e tijë.[7]

Në garën në Adelaide, Australi Schumacher kishte vetëm një gjë nën kokën e tijë: aerodinamikët. Krahët e përparëm të veturës ishin të zbritur në pikat më të ulëta duke i mundësuar të arrijë shpejtësi maksimale por duke hyr në rrezik për pushtimin e kthesave. Kjo taktikë u bë për të arritur shpejtësi konkuruese ndaj veturave të fuqishme të ekipit Williams-Renault. Kampioni i vitit [[Rezultatet e F1 1992|1992, Nigel Mansell ndërhyri në garë duke arritur pol pozitën duke e lën gjermanin prapa. Megjithatë pas fillimit të garës Mansell mbeti prapa në pozitën e tretë për shkak të startit të dobët, kurse dy protagonistët për titull filluan garën njëri pas tjetrit. Aerodinamikët e Shumaherit filluan të ndikojnë më vonë në garë kur ai për një moment doli nga qarku dhe u ndesh me murin rrethues . Hill rrëshqiti në një nga anët por Schumacher u kthye direkt në veturën e Hillit që u bë shkakë të largimit të të dyve nga gara. Schumacher në moshën 25 vjeçare u bë gjermani i parë Kampion Botërorë në Formula 1 por nën kushte shumë kontraverze, megjithatë asnjë veprim nuk është marr kundër tijë lidhur me ngjarjen në këtë garë. Pas largimit të dy udhëheqësve dhe konkurentëve për titull Mansell arriti fitoren e tijë të 31 dhe të fundit në karierë.

Pilotët dhe konstruktorët Redakto

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1994.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
Stampa:Country data the United Kingdom Rothmans Williams Renault FW16
FW16B
Renault
RS6 3.5 V10
G 1 Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Stampa:Country data the United Kingdom David Coulthard
2   Ayrton Senna
Stampa:Country data the United Kingdom David Coulthard
Stampa:Country data the United Kingdom Nigel Mansell
Stampa:Country data the United Kingdom Tyrrell 022 Yamaha
OX10B 3.5 V10
G 3   Ukyo Katayama n/a
4 Stampa:Country data the United Kingdom Mark Blundell
Stampa:Country data the United Kingdom Mild Seven Benetton Ford B194 Ford
ECA Zetec-R 3.5 V8
G 5   Michael Schumacher Stampa:Country data the Netherlands Jos Verstappen
5/6   JJ Lehto
6 Stampa:Country data the Netherlands Jos Verstappen
Stampa:Country data the United Kingdom Johnny Herbert
Stampa:Country data the United Kingdom Marlboro McLaren Peugeot MP4-9 Peugeot
A6 3.5 V10
G 7   Mika Häkkinen   Philippe Alliot
  Philippe Alliot
8 Stampa:Country data the United Kingdom Martin Brundle
Stampa:Country data the United Kingdom Footwork Ford FA15 Ford
HBE7/8 3.5 V8
G 9   Christian Fittipaldi n/a
10   Gianni Morbidelli
Stampa:Country data the United Kingdom Team Lotus 107C
109
Mugen Honda
MF-351 HB 3.5 V10
G 11   Pedro Lamy n/a
  Philippe Adams
  Mika Salo
11/12   Alessandro Zanardi
12 Stampa:Country data the United Kingdom Johnny Herbert
  Eric Bernard
  Sasol Jordan 194 Hart
1035 3.5 V10
G 14   Rubens Barrichello n/a
15 Stampa:Country data the United Kingdom Eddie Irvine
  Aguri Suzuki
  Andrea de Cesaris
  Tourtel Larrousse F1 LH94 Ford
HBF7/8 3.5 V8
G 19   Olivier Beretta n/a
  Philippe Alliot
  Yannick Dalmas
  Hideki Noda
20   Érik Comas
  Jean-Denis Deletraz
  Minardi Scuderia Italia M193B
M194
Ford
HBC7/8 3.5 V8
G 23   Pierluigi Martini   Luca Badoer
24   Michele Alboreto
  Ligier Gitanes Blondes JS39B Renault
RS6 3.5 V10
G 25   Eric Bernard   Franck Lagorce
Stampa:Country data the United Kingdom Johnny Herbert
  Franck Lagorce
26   Olivier Panis
  Scuderia Ferrari 412T1
412T1B
Ferrari
043 3.5 V12
G 27   Jean Alesi   Nicola Larini
  Nicola Larini
28   Gerhard Berger
  Broker Sauber Mercedes C13 Mercedes-Benz
2175B 3.5 V10
G 29   Karl Wendlinger n/a
  Andrea De Cesaris
  JJ Lehto
30   Heinz-Harald Frentzen
Stampa:Country data the United Kingdom MTV Simtek Ford S941 Ford
HBD6 3.5 V8
G 31   David Brabham   Andrea Montermini
32   Roland Ratzenberger
  Andrea Montermini
  Jean-Marc Gounon
  Mimmo Schiattarella
  Taki Inoue
Stampa:Country data the United Kingdom Pacific Grand Prix Ltd
Ursus Pacific Grand Prix
PR01 Ilmor
2175A 3.5 V10
G 33   Paul Belmondo   Giovanni Lavaggi
Stampa:Country data the United Kingdom Oliver Gavin
34   Bertrand Gachot

Garat Redakto

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Brazili - 1994 March 27 Interlagos   Michael Schumacher Benetton-Ford
2   F1 Paqësori - 1994 April 17 TI Circuit, Aida   Michael Schumacher Benetton-Ford
3   F1 San Marino - 1994 May 1 Imola   Michael Schumacher Benetton-Ford
4   F1 Monako - 1994 May 15 Monaco   Michael Schumacher Benetton-Ford
5   F1 Spanja - 1994 May 29 Catalunya Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
6   F1 Kanada - 1994 June 12 Circuit Gilles Villeneuve   Michael Schumacher Benetton-Ford
7   F1 Franca - 1994 July 3 Magny-Cours   Michael Schumacher Benetton-Ford
8 Stampa:Country data the United Kingdom F1 Anglia - 1994 July 10 Silverstone Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
9   F1 Gjermania - 1994 July 31 Hockenheimring   Gerhard Berger Ferrari
10   F1 Hungaria - 1994 August 14 Hungaroring   Michael Schumacher Benetton-Ford
11   F1 Belgjika - 1994 August 28 Spa-Francorchamps Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
12   F1 Italia - 1994 September 11 Monza Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
13   F1 Portugalia - 1994 September 25 Estoril Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
14 Stampa:Country data Europe F1 Evropa - 1994 October 16 Jerez   Michael Schumacher Benetton-Ford
15   F1 Japonia - 1994 November 6 Suzuka Stampa:Country data the United Kingdom Damon Hill Williams-Renault
16   F1 Australia - 1994 November 13 Adelaide Stampa:Country data the United Kingdom Nigel Mansell Williams-Renault

Rradhitja e pilotve Redakto

Pozita Piloti BRA   PAC   SMR   MON   ESP   CAN   FRA   GBR Stampa:Country data the United Kingdom GER   HUN   BEL   ITA   POR   EUR Stampa:Country data the European Union JPN   AUS   Pikë
1   Schumacher 1 1 1 1 2 1 1 DSQ Ret 1 DSQ Ex Ex 1 2 Ret 92
2 Stampa:Country data the United Kingdom Hill 2 Ret 6 Ret 1 2 2 1 8 2 1 1 1 2 1 Ret 91
3   Berger Ret 2 Ret 3 Ret 4 3 Ret 1 12 Ret 2 Ret 5 Ret 2 41
4   Häkkinen Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 3 Ret 2 3 3 3 7 12 26
5   Alesi 3 5 4 3 Ret 2 Ret Ret Ret Ret Ret 10 3 6 24
6   Barrichello 4 3 DNQ Ret Ret 7 Ret 4 Ret Ret Ret 4 4 12 Ret 4 19
7 Stampa:Country data the United Kingdom Brundle Ret Ret 8 2 11 Ret Ret Ret Ret 4 Ret 5 6 Ret Ret 3 16
8 Stampa:Country data the United Kingdom Coulthard Ret 5 5 Ret Ret 4 6 2 14
9 Stampa:Country data the United Kingdom Mansell Ret Ret 4 1 13
10 Stampa:Country data the Netherlands Verstappen Ret Ret Ret 8 Ret 3 3 Ret 5 Ret 10
11   Panis 11 9 11 9 7 12 Ret 12 2 6 7 10 DSQ 9 11 5 9
12 Stampa:Country data the United Kingdom Blundell Ret Ret 9 Ret 3 10 10 Ret Ret 5 5 Ret Ret 13 Ret Ret 8
13   Frentzen Ret 5 7 DNQ Ret Ret 4 7 Ret Ret Ret Ret Ret 6 6 7 7
14   Larini Ret 2 6
15   Fittipaldi Ret 4 13 Ret Ret DSQ 8 9 4 14 Ret Ret 8 17 8 8 6
16 Stampa:Country data the United Kingdom Irvine Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret 13 Ret 7 4 5 Ret 6
17   Katayama 5 Ret 5 Ret Ret Ret Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret 7 Ret Ret 5
18   Bernard Ret 10 12 Ret 8 13 Ret 13 3 10 10 7 10 18 4
19   Wendlinger 6 Ret 4 DNQ 4
19   de Cesaris Ret 4 Ret 6 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 4
21   Martini 8 Ret Ret Ret 5 9 5 10 Ret Ret 8 Ret 12 15 Ret 9 4
22   Morbidelli Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 6 Ret 9 11 Ret Ret 3
23   Comas 9 6 Ret 10 Ret Ret 11 Ret 6 8 Ret 8 Ret Ret 9 2
24   JJ Lehto Ret 7 Ret 6 9 Ret Ret 10 1
25   Alboreto Ret Ret Ret 6 Ret 11 Ret Ret Ret 7 9 Ret 13 14 Ret Ret 1
26 Stampa:Country data the United Kingdom Herbert 7 7 10 Ret Ret 8 7 11 Ret Ret 12 Ret 11 8 Ret Ret 0
27   Beretta Ret Ret Ret 8 Ret Ret Ret 14 7 9 0
28   Lamy 10 8 Ret 11 0
29   Gounon 9 16 Ret Ret 11 Ret 15 0
30   Zanardi 9 15 Ret Ret Ret 13 Ret 16 13 Ret 0
31   Brabham 12 Ret Ret Ret 10 14 Ret 15 Ret 11 Ret Ret Ret Ret 12 Ret 0
32   Salo 10 Ret 0
33   Ratzenberger DNQ 11 DNS 0
33   Lagorce Ret 11 0
35   Dalmas Ret 14 0
36   Adams Ret 16 0
37   Schiattarella 19 Ret 0
  Suzuki Ret 0
  Senna Ret Ret Ret 0
  Gachot Ret DNQ Ret Ret Ret Ret DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ 0
  Noda Ret Ret Ret 0
  Deletraz Ret 0
  Belmondo DNQ DNQ DNQ Ret Ret DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ DNQ 0
  Alliot Ret Ret 0
  Montermini DNQ 0
  Inoue Ret 0
Pozita Piloti BRA   PAC   SMR   MON   ESP   CAN   FRA   GBR Stampa:Country data the United Kingdom GER   HUN   BEL   ITA   POR   EUR Stampa:Country data the European Union JPN   AUS   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e konstruktorëve Redakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Stampa:Country data the United Kingdom Williams-Renault FW16
FW16B
RS6 3.5 V10 G 118 7 13 6
2 Stampa:Country data the United Kingdom Benetton-Ford B194 ECA Zetec-R 3.5 V8 G 103 8 12 6
3   Ferrari 412T1
412T1B
043 3.5 V12 G 71 1 11 3
4 Stampa:Country data the United Kingdom McLaren-Peugeot MP4/9 A6 3.5 V10 G 42 8
5   Jordan-Hart 194 1035 3.5 V10 G 28 1 1
6 Stampa:Country data the United Kingdom Tyrrell-Yamaha 023 OX10B 3.5 V10 G 13 1
7   Ligier-Renault JS39B RS6 3.5 V10 G 13 2
8   Sauber-Mercedes C13 2175B 3.5 V10 G 12
9 Stampa:Country data the United Kingdom Footwork-Ford FA15 HBE7/8 3.5 V8 G 9
10   Minardi-Ford M193
M194
HBC7/8 3.5 V8 G 5
11   Larrousse-Ford LH94 HBF7/8 3.5 V8 G 2
12 Stampa:Country data the United Kingdom Pacific-Ilmor PR01 2175A 3.5 V10 G
13 Stampa:Country data the United Kingdom Lotus-Mugen-Honda 107C
109
MF-351 HB 3.5 V10 G
14 Stampa:Country data the United Kingdom Simtek-Ford S941 HBD6 3.5 V8 G

Referimet Redakto

  1. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 16-18. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 1-5. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  3. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 72, Line 19-25. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  4. ^ Bruce Jones (1995), [The Ultimate Encyclopedia of Formula One] Page 72, Line 28-30. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  5. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Faqe 73, Line 9-16. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9
  6. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Faqe 73, Line 67-69. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9
  7. ^ Bruce Jones (1995), The Ultimate Encyclopedia of Formula One Page 73, Line 61-65. The Book Company. ISBN 0-340-64889-9

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto