Kantoni Ambérieu-en-Bugey

kanton në Francë


Kantoni Ambérieu-en-Bugey (frëngjisht: Canton d'Ambérieu-en-Bugey) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ambérieu-en-Bugey. Ka sipërfaqe 104.95km2 dhe popullsi 22151 banorë.

Kantoni Ambérieu-en-Bugey
Canton d'Ambérieu-en-Bugey
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Belley
Kryeqëndra Ambérieu-en-Bugey
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 104,95 km2
Popullsia 22.151 banorë 2009
Dendësia 211,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 101
Kantoni Ambérieu-en-Bugey – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Ambérieu-en-Bugey aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto