Kantoni Marseille-Saint-Marcel

kanton në Francë

Kantoni Marseille-Saint-Marcel (frëngjisht: Canton de Marseille-Saint-Marcel) është një kantondepartamentin Bouches-du-Rhône, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Marseille. Ka sipërfaqe 18.67 km2 dhe popullsi 31483 banorë.

Kantoni Marseille-Saint-Marcel
Canton de Marseille-Saint-Marcel
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Arrondissement Marseille
Kryeqëndra Marseille
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 18,67 km2
Popullsia 31.483 banorë 2008
Dendësia 1.686,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1342
Kantoni Marseille-Saint-Marcel – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Marseille-Saint-Marcel aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto