Kantoni Valgorge

kanton në Francë


Kantoni Valgorge (frëngjisht: Canton de Valgorge) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Valgorge. Ka sipërfaqe 134.59km2 dhe popullsi 1149 banorë.

Kantoni Valgorge
Canton de Valgorge
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Largentière
Kryeqëndra Valgorge
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 134,59 km2
Popullsia 1.149 banorë 2008
Dendësia 8,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 725
Kantoni Valgorge – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Valgorge aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Bernard Bonin

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto