Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2004-05.

Kategoria Superiore 2004-05
Sezoni 2004-05
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KS Egnatia
KF Laçi
Golshënuesi
më i mirë
Dorian Bylykbashi (KF Partizani)
‹‹ Kategoria Superiore 2003-04 Kategoria Superiore
2005-06
 ››

Ky ishte Kampionati i 69të i Shqipërisë. Nisi më 21 gusht, 2004 dhe përfundoi më 20 maj, 2005[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 36 26 6 4 82 32 84
2 KS Elbasani 36 24 7 7 59 27 79
3 KS Dinamo 36 18 8 10 51 30 62
4 KS Vllaznia 36 19 4 13 80 47 61
5 KS Teuta 36 16 4 16 47 49 52
6 KS Shkumbini 36 14 6 16 49 47 48
7 KS Lushnja 36 13 9 14 43 47 48
8 KF Partizani 36 13 7 16 59 58 46
9 KS Egnatia 36 7 7 22 26 48 28
10 KF Laçi 36 0 2 34 13 124 2

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. KF Tirana
 

Blendi Nallbani, Elvis Sina, Alban Tafaj, Ervin Bulku, Altin Rraklli, Eldorado Merkoçi, Devi Muka, Ansi Agolli, Gentian Hajdari, Egert Bakalli, Fjodor Xhafa, Saimir Patushi, Geri Çipi, Isli Hidi, Rezart Dabulla, Ervin Fakaj, Ardit Beqiri, Ardian Behari. Trajner: Sulejman Starova

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto