Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1969-70.

Kategoria Superiore 1969-70
Sezoni 1969-70
Fituesi 17 nëntori
Zbritjet Tekstilisti Stalin
Naftëtari
Golshënuesi
më i mirë
Panajot Pano (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1968 Kategoria e Parë
1970-71
 ››

Ky ishte Kampionati i 34-të i Shqipërisë. Nisi më 1969 dhe përfundoi më 1970[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 nëntori 26 19 6 1 56 10 44
2 Partizani 26 14 10 2 51 19 38
3 Vllaznia 26 13 9 4 34 10 35
4 Dinamo 26 14 7 5 38 23 35
5 Besa 26 10 12 4 32 19 32
6 Labinoti 26 10 7 9 30 25 27
7 Skënderbeu 26 7 13 6 21 20 27
8 Traktori 26 8 11 7 23 27 27
9 Flamurtari 26 7 9 10 26 25 23
10 Lokomotiva 26 5 10 11 17 28 20
11 Luftëtari 26 5 8 13 22 41 18
12 Apolonia 26 5 7 14 24 42 17
13 Tekstilisti Stalin 26 3 8 15 24 44 14
14 Naftëtari 26 2 3 21 9 74 7

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. 17 nëntori
 

Bujar Tafaj, Bahri Ishka, Perikli Dhales, Pavllo Bukoviku, Josif Kazanxhi, Ali Mema, Petrit Nurishmi, Petraq Ikonomi, Gezim Kasmi, Arben Cela, Skender Hyka, Fatmir Frasheri, Niko Xhacka, Durim Hatibi, Luigj Bytyci, Osman Mema, Lulzim Shala, Tomorr Gjoka. Trajner: Myslym Alla.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto