Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1972-73.

Kategoria Superiore 1972-73
Sezoni 1972-73
Fituesi Dinamo
Zbritjet Apolonia
Golshënuesi
më i mirë
Ilir Përnaska (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1971-72 Kategoria e Parë
1973-74
 ››

Ky ishte Kampionati i 37-të i Shqipërisë. Nisi më shtator, 1972 dhe përfundoi më 17 qershor, 1973[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 26 16 9 1 38 11 41
2 Partizani 26 12 10 4 44 17 34
3 Besa 26 12 10 4 33 17 34
4 Vllaznia 26 12 9 5 39 24 33
5 Traktori 26 10 9 7 22 25 29
6 Flamurtari 26 9 8 9 32 31 26
7 Labinoti 26 6 12 8 27 29 24
8 Shkëndija Tiranë 26 6 11 9 19 24 23
9 Luftëtari 26 6 10 10 25 32 22
10 Skënderbeu 26 6 10 10 14 22 22
11 17 Nëntori 26 8 5 13 23 30 21
12 Besëlidhja 26 4 12 10 21 33 20
13 Lokomotiva 26 4 11 11 14 56 19
14 Apolonia 26 6 4 16 17 47 16

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. Dinamo Tirana
 

Frederik Gjinali, Rifat Ibershimi, Faruk Sejdini, Gani Xhafa, Iljaz Ceco, Ilir Pernaska, Jani Rama, Clirim Hysi, Ibrahim Kodra, Mehmet Xhafa, Torez Ciraku, Ahmet Ahmedani, Shpetim Hoxha, Enver Hafizi, Miluka, Skender Guzja, Kujtim Cocoli, Taip Cutra, Haxhi Mergjyshi, Hamit Dhrima, Agron Shapllo. Trajner: Skender Jareci.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto