Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1988-89.

Kategoria Superiore 1988-89
Sezoni 1988-89
Fituesi 17 Nëntori
Zbritjet Skënderbeu
Traktori
Golshënuesi
më i mirë
Agustin Kola (17 Nëntori)
‹‹ Kategoria e Parë 1987-88 Kategoria e Parë
1989-90
 ››

Ky ishte Kampionati i 53-të i Shqipërisë. Nisi më 20 gusht, 1988 dhe përfundoi më 4 qershor, 1989[1].

Sezoni i rregulltRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 Nëntori 22 14 4 4 39 18 33
2 Partizani 22 13 4 5 33 17 30
3 Dinamo 22 12 6 4 29 19 30
4 Apolonia 22 10 7 5 29 10 27
5 Besëlidhja 22 10 4 8 28 24 24
6 Labinoti 22 9 5 8 27 25 23
7 Vllaznia 22 9 4 9 28 26 22
8 Flamurtari 22 9 2 11 26 30 20
9 Lokomotiva 22 5 6 11 16 31 16
10 Besa 22 7 1 14 27 36 15
11 Skënderbeu 22 4 6 12 14 30 14
12 Traktori 22 3 5 14 12 42 11

Grupi ARedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 Nëntori 32 21 6 5 58 25 48
2 Partizani 32 18 9 5 48 23 45
3 Dinamo 32 16 10 6 45 31 42
4 Apolonia 32 12 9 11 36 24 33
5 Labinoti 32 12 7 13 37 37 31
6 Besëlidhja 32 10 7 15 33 46 27

Grupi BRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
7 Vllaznia 32 14 9 9 46 33 37
8 Flamurtari 32 13 6 13 33 36 32
9 Besa 32 11 4 17 36 47 26
10 Lokomotiva 32 7 11 14 26 40 25
11 Skënderbeu 32 6 9 17 21 43 21
12 Traktori 32 4 9 19 19 54 17

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. 17 Nëntori
 

Halim Mersini, Bujar Sharra, Astrit Ramadani, Skender Hodja, Artur Lekbello, Krenar Alimehmeti, Sinan Bardhi, Leonard Liti, Bedri Omuri, Mirel Josa, Anesti Stoja, Shkelqim Muca, Arben Minga, Agustin Kola, Florian Riza, Artan Sako, Fatos Daja, Ardian Ruci, Fatbardh Ismaili, Fatjon Kepi, Shkelqim Lekbello, Renis Hyka, Artan Luzi, Ardian Mema. Trajner: Shyqyri Rreli.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto