Koalicioni PANA (ish PAN Koalicion) ishtë një grupim politik në mes të tri partive politike në Kosovë: Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për ardhmërinë e Kosovës dhe Iniciativa për Kosovë, që u paraqit në zgjedhjet e 2017. Pas zgjedhjeve, Kosova e Re Aleanca u bashkua koalicionit.

Histori Redakto

Udhëheqësit e Luftës së Kosovës ka nënshkruar një marrëveshje për të hyrë para-zgjedhore, koalicioni në përgatitje për zgjedhjet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), komandanti Ramush Haradinaj. PDK-AAK-NISMA e aleancës sfiduar "të moderuar të koalicionit' i kryesuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK).

Pak minuta para zyrtare afati kohor i caktuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) për krijimin e para-zgjedhore, aleancat, aleanca mes të PDK-së, AAC dhe NISMA përfundoi. Përveç AAC dhe NISMA, PDK-ja është pajtuar me shtatë partitë e vogla për të marrë pjesë në një lista e kandidatëve për të ardhmen e Kosovës ligji. PDK-ja, e cila ishte më e votuar partinë në Kosovë në zgjedhjet e mëparshme, u pajtuan që udhëheqësi të vogla të koalicionit të partisë AK, Ramush Haradinaj, do të kandidojë e Kryeministrit të postoni në Kosovë, ndërsa lideri i PDK-së Kadri Veseli ishte në listën e kandidatëve. Bazuar në marrëveshje, udhëheqësi i Nisma, Fatmir Limaj, i cili ka rënë në PDK dhe për të krijuar vet e partive politike, do të emërohet së pari zëvendëskryeministri nëse koalicioni fitoi zgjedhjet parlamentare. Kjo ishte hera e parë që nga përfundimi i luftës që të gjithë ish-komandantët e UÇK-së ishte bashkuar partive politike.[1]

Pas zgjedhjeve Redakto

Sipas jo-rezultatet zyrtare të parakohshme në sondazhet e organizuara në 11 qershor 2017, asnjë parti e vetme arritur një shumicë. Koalicioni quajtur "të krahut të luftës" nga mediat Kosovare, e udhëhequr nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Presidenti i kosovës, Hashim Thaçi, mbajtur 35%. Koalicioni përfshirë ish-Kryeministrin dhe rebel lideri Ramush Haradinajs' Aleancës për ardhmërinë e Kosovës (AAC). Hardinz, i propozuar për Kryeministër të ri të koalicionit, ishte akuzuar nga Serbia për krime të luftës.

Zgjedhja e Kryetarit të Parlamentit Redakto

Propozimi i Kryeministrit të Kosovës ishte vonuar. Për të siguruar që kërkohen 61 vota ishte e nevojshme për t'u bashkuar me të tjerë politikë, të grupeve apo të kërkoni mbështetje nga të ndryshme të Deputetëve.

Kriza politike krijoj pasiguri nëse koalicioni mund të arrijë shumicën në zgjedhjet e kryeministrit.

Partia Nacionaliste "Vetëvendosje" dhe "LAA" nuk dëshironin Kadri Veselin, për të qenë Kryetari i parlamentit.

Bashkimi i AKR-së Redakto

Në orët e hershme të 4 shtatorit,Presidenti i  AKR-së Behxhet Pacolli la koalicionin mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Alternativa (LAA Koalicioni) Lidhja Demokratike.

Kosova e Re Aleanca (AKR) janë pajtuar që t'i bashkohen partisë për të formuar një qeveri koalicioni i kryesuar nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK).

Marrëveshja u nënshkrua më 4 shtator dhe përfshin Aleancën për ardhmërinë e Kosovës me pakicat etnike, 63 prej 120 vendeve në Parlament.[2]

Lideri i VetëvendosjeAlbin Kurti, duke komentuar marrëveshjen e AKR-së me PAN, tha se pas marrëveshjes, formimin e Kuvendit të Kosovës dhe formimin e qeverisë së re u la në duart e Vucic.[3]

Referime Redakto

  1. ^ "Haradinaj Leads 'War Wing' Coalition Against LDK and Vetevendosje". Gazeta Express. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2017. Marrë më 17 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kosovo Coalition Signs Deal To Form Government, Ends Three-Month Deadlock". Radio Free Europe. Marrë më 5 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kurti komenton marrëveshjen e AKR-së me PAN-in". Telegrafi.com. Marrë më 5 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)