Kolë Thaçi (Shkodër, 2 dhjetor 1886 - 17 korrik, 1941) ka qenë arsimtar, nëpunës, anëtar i Senatit të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920.

Kolë Thaçi
Ministër i Financave
Në zyrë
24 dhjetor, 1921 – 25 shkurt, 1924
PasardhësiSulejman Starova
Pasuar ngaMyfid bej Libohova
Në zyrë
6 mars, 1930 – 11 prill, 1931
PasardhësiMilto Tutulani
Pasuar ngaLame Kareco
Në zyrë
9 nëntor, 1936 – 7 prill, 1939
PasardhësiRrok Gera
Pasuar ngaKosta Marku
Të dhënat vetjake
Lindur më2 dhjetor 1886
Shkodër, Perandoria Osmane
Vdiq më14 korrik 1941
Shkodër, Mbretëria Shqiptare (1939–43)
KombësiaShqiptar
Profesioninëpunës, politikan

BiografiaRedakto

Mësimet fillore dhe teknike e shkollimin tregtar e mori nga kolegji Saverian në vendlindje. Nga viti 1903 deri më 1910 punoi si mësues në kolegjin në fjalë. Në shtatë muajt e Rrethimit të Shkodrës qe sekretar i doganës së qytetit.

Rikthehet në detyrë në janar të 1916 me hyrjen e trupave austro-hungareze, ndërsa më 18 gusht 1917 u emërua drejtor i doganës. Më 23 maj 1918 e deri në ikjen e austro-hungarezëve pati detyrën e kontrollorit në kryedrejtorinë e Shkodrës. Më 1 dhjetor 1918 deri në 31 janar 1920 vijoi në ofiqin e drejtorit të doganës.[1]

Kol Thaçi u zgjodh nga populli i Shkodrës si senator për ti përfaqësuar ata në Mbledhjet e Larta.[1] Sipas Vllamasit, Thaçi me Pashuk Saraçin e Halit Rrojin, nëpërmjet Musa Jukës ishin të lidhur me Ahmet Zogun dhe simpatizonin Partinë Popullore.[2] Ka qenë disa herë Ministër i Financave në vitet 20-te dhe 30-te dhe Kryetar i Keshillit Kontrollues. Në vitin 1932 ai u caktua delegat i dytë i Komisionit për Shpenzimin e huadhënieve të dhëna nga Italia sipas Marrëveshjes se vitit 1931. Ka qenë deputet i Shkodrës. Kol Thaçi ka qenë edhe letrar.

Poezitë e tij më të njohura janë "Mbi ndërtesë të lartë, bri Rozafës","Vasha dhe Trendafili","Tek tempulli Marisë, Poema "28 Nentori'. Ka qenë mik i Luigj Gurakuqit dhe Hile Mosit dhe njihej me pseudonimin "Dora e harrrueme". Kol Thaçi ka qenë graduar me titullin e lartë "Oficer i Madh" si dhe Doktor me diplomën "Honoris Causa", nga Universiteti i Barit që në 1936. Gjithashtu është nderuar në Paris me urdhrin e më të mirit "The order of the best". Njihte gjuhen frenge, italiane, gjermane. [3]

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: "55". fq. 242. ISBN 9789994356225. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Vllamasi, Sejfi (2012). Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942). Tiranë: Vllamasi. fq. 245. ISBN 978-9928-140-54-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Album Historik Kushtuar Ministrave Te Financave Ne Vite. Ministria e Financave. ISBN 999-27-857-2-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)