Sir Crocodile (サー・クロコダイル, Sā Kurokodairu) është personazh fiktiv në One Piece. Ai është ish-president i sindikatës kriminele Baroque Works, i cili vepronte me emrin e koduar "Mr. 0", me Nico Robin, e njohur më parë si "Miss All Sunday", që vepronte si zëvendës president dhe partner i tij.

Ai është një nga kundërshtarët kryesorë më të gjatë dhe më të shquar të serisë, pasi ai ishte armiku i parë që i dha Luffy një humbje të plotë. Ai fillimisht u prezantua si një nga Shtatë Luftëtarët e Detit,[1] por më vonë iu hoq titulli pasi u përpoq të merrte kontrollin e Mbretërisë Arabasta.

Falë Luffy, ai arriti të arratisej nga Impel Down[2] dhe shkoi në Marineford për të marrë pjesë në luftë. Pas luftës, ai dhe vartësi i tij Daz Bonez vendosën të niseshin për në Botën e Re, ku Krokodili do të themelonte Cross Guild së bashku me ish-luftëtarin tjetër Dracule Mihawk, me një tjetër ish-luftëtar dhe anëtar i tanishëm të Katër Perandorëve, Buggy, duke vepruar si kreu i organizatës.

Paraqitja

Redakto

Në të gjitha paraqitjet e tij, Krokodili mban një vathë të vetëm ari në veshin e tij të djathtë dhe zakonisht ka disa unaza ari me gurë të çmuar me gurë të ndryshëm përveç në gishtin e unazës për arsye të panjohura. Në fytyrën e tij nga ana e majtë deri në të djathtë ka një plagë të qepur dhe një çengel të madh me ngjyrë ari në dorën e majtë. Ai gjithmonë shfaqet duke tymosur e prodhuar nga kompania e tij. Veshja e tij ngjan me veshjet e nje bosi të mafias italiane. Krokodili mbante një buton të ndritshëm me ngjyrë të zezë me shirita deri në një këmishë të gjatë me mëngë të portokalltë (të bardhë në manga), së bashku me një shall të kaltër, pantallona ngjyrë kafe të errët dhe këpucë të zeza të lëmuara me kopsat e arit. Ai mbante gjithashtu një pallto të gjatë, të trashë, (të gjelbër në manga, gri të errët me një lustër gri të rregullt në anime dhe një jeshile të errët me një dritë jeshile në filmin 8) mbi shpatullat e tij.

Personaliteti

Redakto

Krokodili është i vetë-siguruar, i sigurt në vetvete dhe në aftësitë e tij. Fuqia e tij e madhe është shfaqur kur ai mundi Luffy dy herë, pothuajse duke e vrarë atë dy herë. Ai gëzon duke luajtur me kundërshtarë të dobët, shpesh duke qeshur me kënaqësi gjatë betejës. Megjithatë, për shkak të mbingarkesës së tij, ai e nënvlerësoi seriozisht vullnetin e Luffy, dhe kjo çoi përfundimisht në humbjen e tij.

Ai është gjithashtu shumë i shpejtë që të zemërohet nëse dikush e fyen apo tallet në ndonjë mënyrë; Krokodili i tha Nico Robinit se kishte vrarë të gjithë ata që e kishin fyer atë. Megjithë tolerancën e tij të ulët për marrjen e fyerjeve, ai ka një zakon të fyer të tjerëve dhe shpesh e përdori fjalën "i pavlefshëm" për t'iu referuar përpjekjeve të dëshpëruara të armiqve të tij, megjithëse ai duket se e ka ndryshuar pak këtë zakon që nga beteja me Luffy.

Nëse Krokodili është jashtëzakonisht i zemëruar ose i mërzitur me viktimën e tij, ai rrallë i vretë ata, por ai i lë ata të vuajnë ndërsa ngadalë vdesin. Kjo provoi të ishte një zakon i keq dhe përfundimisht çoi në humbjen e tij. Në luftën e tij të parë dhe të dytë me Luffy, në vend që ta vrisnin menjëherë, Krokodili e la Luffy të vuante. Kjo lejoi që Luffy të kthehej dhe më në fund ta mundte atë. Ky zakon, së bashku me fat të plotë, janë arsyet e vetme që Luffy jetonte në ndonjë prej luftimeve të tij me krokodil. Kjo gjithashtu lejoi Mr.3 të mbijetojë përpjekjen e Krokodilit për ta ushqyer atë me Bananawani (një krokodil që u mbajt në kafaz nga Krokodili).

Pas humbjes kundër Luffy, ai humbi interesin ndaj botës së jashtme dhe i vetmi gjë që deshi ta bënte ishte të hakmerrej ndaj Mjekërrbardhit.[3] Gjithashtu pas humbjes, ai deshi ta ndihmonte Luffy, por shkoi aq larg që ndihmoi edhe më shumë; ai ndihmoi Ace duke vrarë ekzekutuesit, mbrojti Luffy dhe Mr.1 nga Dracule Mihawk[4] dhe mbrojti Luffy dhe Jinbe nga Akainu.[5] Pas Betejës së Marinefordit, ai shihet të jetë jo i frikshëm duke u përgatitur me Mr. 1 për Botën e Re.

Aftësitë

Redakto

Si një ish-Shichibukai, Krokodili është mjaft i fuqishëm për t'u njohur nga Qeveria Botërore. Në të vërtetë, kur Krokodilit iu hoq statusi i Shichibukai dhe u transferua në Impel Down, ai ishte vendosur në Nivelin 6, ku mbahen kriminelët më të këqij absolut në botë.

Ai mundi Luffy jo më pak se dy herë përpara humbjes së tij përfundimtare. Në fakt, nëse jo për fatin e tij të mirë dhe ndihmën që mori nga disa njerëz, Luffy do të ishte vrarë në të tria betejat: ai u shpua (dhe më pas u shpëtua nga Nico Robin),[6] u dehidratua (dhe më pas u ringjall nga pistoleta e ujit të vet),[7] dhe helmoi (dhe më pas mori kundërhelmin nga Robin).[8] Për më tepër, nëse gjaku i Luffy nuk do të kishte shërbyer si një mënyrë për të anuluar mbrojtjen e llojit Logia të Krokodilit dhe nëse Robin nuk do t'i kishte furnizuar Luffy me kundërhelm, beteja e tretë do të kishte favorizuar në mënyrë efektive edhe Krokodilin.

Më vonë, gjatë Luftës së Samitit të Marinefordit, Krokodili mbeti i padëmtuar pasi u përball me Shichibukai e tjerë si Donquixote Doflamingo dhe Dracule Mihawk. Ndaj këtij të fundit, ai dukej se nuk shqetësohej aspak për përballjen me shpatarin më të fortë në botë, madje shkoi deri aty sa ta kërcënonte. Krokodili madje ishte në gjendje të luftonte admiralin Akainu dhe të mbijetonte plotësisht i padëmtuar më pas.

Pas kalimit të kohës, Krokodili u bë më i fuqishëm se më parë. Ai mundi lehtësisht zëvendësadmiralin Stainless dhe flotën e tij. Shpërblimi i tij prej 1.965.000.000 beli e ka bërë atë një kërcënim jashtëzakonisht të rrezikshëm për operacionet e Qeverisë Botërore.

Fruti i Detit

Redakto

Krokodili ka ngrënë frutin e rërës, një frut i llojit Logia, që e lejon atë të bëhet dhe të manipuloj rërë. Ai e ka zotëruar aftësinë e tij deri në pikën e përsosmërisë dhe mund të kthehet në rërë në mënyrë refleksive nëse sulmohet; kjo u bë veçanërisht e dukshme pasi Doflamingo preu kokën ndërsa ishte i shpërqendruar.

Ndërsa ndodhet në një zonë të shkretë/ranore, fuqitë e tij e bëjnë atë pothuajse të pathyeshëm. Krokodili ka aftësinë të krijojë stuhi të mëdha rëre, të bëjë armë të shumta me tehe nga rëra dhe të krijojë rërë të gjallë (duke pasur parasysh praninë e një rruge ujore nëntokësore aty pranë). Ai gjithashtu mund të krijojë stuhi rëre të fuqishme që rriten në fuqi derisa as vetë Krokodili nuk mund t'i ndalojë ato.

Ai mund të thithë të gjithë lagështinë e çdo objekti, të gjallë ose jo të gjallë, duke e prekur atë me dorën e djathtë. Kjo aftësi i lejon atij të shkatërrojë plotësisht mjedisin e tij, duke vrarë dhe mumifikuar çdo substancë biologjike nëpërmjet dehidrimit. Megjithatë, ky aplikacion nuk funksionon në substanca metalike. Megjithatë, nëse lagështia bie në kontakt me trupin e tij, ajo kthehet menjëherë në formë të fortë dhe nuk mund të transformohet.

Përveç të qenit një nga personazhet e paktë që tregohet se ka njëfarë mjeshtërie mbi Frutin e Detit, Krokodili është gjithashtu i frikshëm në luftimet trup më dorë duke përdorur një grep. Ai luftoi duke përdorur vetëm goditjen e tij për pjesën më të madhe të ndeshjes së tij të tretë me Luffy, vetëm duke iu drejtuar fuqive të Frutit të Detit kur më në fund pranoi se gjërat nuk po shkonin në favor të tij. Grepa e tij është bërë kryesisht nga një aliazh ari jashtëzakonisht i fortë dhe elastik, gjë që e bën atë rezistent ndaj korrozionit. Qëndrueshmëria e tij u tregua veçanërisht mbresëlënëse kur nuk mori asnjë dëmtim të dukshëm nga Yoru i Mihawk, ndërsa Krokodili mbronte Luffy nga një sulm.

Pjesa e artë e grepit është e zbrazët dhe mund të hiqet për të ekspozuar një grep helmues të fshehur brenda. Ky grep dytësor poroz lëshon një helm të fuqishëm akrepi, i cili është mjaft i fortë për t'u shkrirë nëpër shkëmb dhe për të vrarë këdo me efektin e një prerjeje të vetme.

Në rastin e pamundur që grepi të dëmtohet, poshtë fshihet një thikë që mund të nxirret dhe të përdoret në vendin e saj. Në një majë, baza shumë e gjerë e grepit mund të shërbejë gjithashtu si një armë e improvizuar si topuz, siç tregohet kur Krokodili përdori forcën e tij të mprehtë për të përplasur Luffy në një mur.

Dublimi

Redakto

Ai dublohet nga Ryūzaburō Ōtomo në japonisht. Në anglisht, ai dublohet nga Brian Zimmerman në 4Kids Entertainment, David BrimmerOdex dhe John SwaseyFunianimation.

Kuriozitete

Redakto
 • Megjithëse asnjë frymëzim i drejtpërdrejtë nuk është konfirmuar (deri më tani) nga Eiichiro Oda, pamja dhe metodologjia e Krokodilit evokojnë fuqishëm dy zuzarët ikonë të kulturës pop perëndimore:
  • Kapiteni Hook i Piter Panit, pirati arketip me grep, i cili gjithashtu lidhet fort me krokodilët. Për më tepër, përshtatja e Disney e vitit 1953 gjithashtu përqendron skemën e tij kulmore në një bombë me sahat.
  • Blofeld i ekskluzivitetit të James Bond, "mjeshtri" arketip i cili ndikon në një fasadë ligjshmërie dhe respekti ndërsa operon një sindikatë sekrete kriminale (të plotë me drejtues "të numëruar") për të nxitur luftën dhe për të ndjekur armët e shkatërrimit në masë; Për më tepër, You Only Live Twice i vitit 1967 e përshkruan atë me një mbresë të dallueshme të fytyrës, si dhe një dashuri për kurthe të përpunuara të vdekjes duke përdorur kafshë ekzotike.

Referime

Redakto
 1. ^ One Piece Kapitulli 155 dhe Epizodi 92
 2. ^ One Piece Kapitulli 546 dhe Epizodi 449
 3. ^ One Piece Kapitulli 540 dhe Epizodi 442
 4. ^ One Piece Kapitulli 570 dhe Epizodi 479
 5. ^ One Piece Kapitulli 578 dhe Epizodi 487
 6. ^ One Piece Kapitulli 179 dhe Epizodi 111
 7. ^ One Piece Kapitulli 202 dhe Epizodi 123
 8. ^ One Piece Kapitulli 206 dhe Epizodi 125